abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.11.2010 12:21 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Centrální správa uživatelů ve firmě
    v pripade nedostupnosti siete sa nielenze nepripojite na LDAP server, ale (pravdepodobne) sa nepripoja ani klienti napr. na sambu (samozrejme zavisi to od konkretneho pripadu, teraz to vsak globalizujem)
    Ale mohou se aspoň přihlásit a pracovat lokálně, třeba naši vývojáři nepotřebují permanentní přístup na síťové služby.
    v pripade zvacsovania poctu strojov sa stava synchronizacia do buducnosti (asi) nocnou morou
    Jak jsem pochopil, právě toto by ty systémy na centralizovanou správu konfigurace měly především řešit. Údajně desítky tisíc strojů je běžné.
    nehovoriac o tom, ze na roznych distribuciach mozu mat systemovi usery rozne UID/GID cisla, ale taktiez ze na roznych distribuciach su rozne pomenovani (www-data vs. apache a pod.), takze v pripade heterogennej linuxovej infrastruktury ta cista synchronizacia passwd/shadow/group.. suborov zas az tak jednoducha nije)
    Toho jsem si vědom a proto to nechci řešit vlastními skripty. Předpokládám (možná bláhově), že právě toto řeší "chytrost" třeba toho puppetu. Navíc jak by mi LDAP pomohl s různými názvy "systémových" uživatelů na různých distribucích? Nevím, přijde mi jednodušší nějaké logika, která sama pozná typ distribuce a dle toho volí název uživatele. A to ty výše uvedené systémy asi už umí.
    dalsou vecou je pouzivanie nejakeho cachovacieho demona, ktory aj v pripade vypadku adresarovej sluzby drzi informacie za poslednych X hodin a tym vlastne zabezpecuje (relativnu) dostupnost sluzby, takze aj v pripade vypadku by bola sluzba k dispozicii.
    Něco takového se v sítích s ldapí autorizací vážně na všech klientech provozuje? Možná jo, ale přijde mi to trochu složité.

    Prosím neberte to jako že se zuby nehty bráním LDAPu, jen se snažím najít výhody vs. nevýhody těch dvou základních principů - LDAP vs. generování lokálních souborů z něčeho centrálního. Možná to má být provozované současně, LDAP na autorizaci, centrální konfigurace na vše ostatní. Jak to máte u vás?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.