abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.2.2011 20:03 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj webové aplikace v 5+ lidí
    Vizuální podoba v tom má určitě zastoupení, ale gró každého účetního programu (a masivně větší zdroj možný chyb) je v obsahu té faktury a v tom jak se k němu dospěje.
    jenže vám je houby platné, když se dospěje ke správnému výsledku, když pak uživateli třeba celkovou částku prezentujete tak, že to pochopí jako variabilní symbol.
    Ale tahle chyba je jednak triviální na odhalení a hlavně a zejména jde obsah a formu od sebe oddělit tak, že mají minimální vzájemné ovlivnění.
    Protože uvádím triviální příklady. Ve skutečnosti je to často složitější, a nejde jen o vzhled, ale také o chování – a to nejen chování jedné „obrazovky“, ale třeba taky o workflow.
    Takže to, že lidi komunikují s programem přes GUI neklade žádné omezení na testování funkčnosti toho programu. To je přece základ MVC.
    Samozřejmě, že to klade omezení. Když v MVC otestujete jenom M a trochu C, neotestoval jste všechno a v tom zbytku pořád mohou být chyby.
    Představte si naopak, že vlivem deadlocku kdesi hluboko mezi servicama toho programu se té faktury nedočkáte, nebo vlivem přetečení čehosi naúčtujete někomu mínus miliardu korun. Nebo že váš programátor, na kterém necháte vyjasnění nejasné specifikace, poplete má dáti a dal.
    Já si to představit dokážu. To jsou ale věci, které se dají testovat automaticky (aspoň některé, u toho deadlocku to nemusí být vůbec snadné). Vy si ale představte, že se té faktury nedočkáte kvůli chybě v GUI nebo workflow. Vás to evidentně vůbec netrápí, mně je naopak celkem jedno, jestli je to chyba v logice aplikace nebo v GUI nebo v čemkoli jiném, podstatné je pro mne to, že výsledek nefunguje.
    Specifikace nedělám - to lze nahradit těmi testy.
    Uf. Doufám, že se s výsledkem nikdy nepotkám.
    A testy dělám společně s kódem.
    Tím spíš by vás mělo trknout, že když uděláte chybu v kódu, je dost pravděpodobné, že stejnou chybu uděláte i v testu.
    A z mojí zkušenosti odhaduju, že brzo zjistíte, že ten bod, kde už nový test bude redundantní proti ostatním, není tak daleko.
    To těžko. Zatím jste nedokázal vyjmenovat všechny testy ani pro takovou trivialitu, jako je cat. Není tak daleko bod, u kterého začnu předpokládat, že pokud se testovaný kód chová tak, jak si myslím, další testy už nepokrývají nic tak zajímavého. Pak ale potřebuju tenhle předpoklad ověřovat ručním testováním a hledat při něm další zajímavé oblasti.
    Ale pak tam máte 5 vývojářů, a ti potřebujou dělat a nečekat na testera.
    První, kdo ten kód bude testovat, je snad právě ten vývojář, který to napsal. A ten potřebuje psát a testovat, a ne čekat na jiného vývojáře, až opraví svou chybu, kvůli které testovat nemůže.
    To si udělají ti vývojáři už sami na základě znalostí/konkrétního zadání které jim předá ten tester.
    No právě. Ale kdy to mají chudáci dělat, když to mají napsat a komplet otestovat za 4 hodiny?
    Naopak, to k tomu patří, a vzájemně se to podporuje.
    Nikoli. To, že funkcionalita musí být napsaná a komplet otestovaná za 4 hodiny se vylučuje s tím, že budete ručně testovat a hledat místa, kde by mohly nastávat problémy.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.