abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.2.2011 12:53 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj webové aplikace v 5+ lidí
    Přechod ze svn na git znamená víceméně zapomenout na svn a naučit se to znovu. Na jednu stranu to je podobné, na druhou to funguje dosti odlišně.

    K tomu vývoji:

    Udělej každému vývojáři repositář gitu, který bude jediný, kam smí zapisovat. Pak vyber jednoho rozumného vývojáře, který bude udržovat hlavní větev, začleňovat do ní změny od ostatních a bude jediný, kdo smí vyrábět tagy (tj. vydávat stabilní verze; viz git describe). Větev master tohohle člověka je výsledný produkt a všichni ostatní se synchronizují s ní.

    Vlastní vývoj pak probíhá na lokálních instalacích, kde se to jakš takš odladí, aby to vůbec fungovalo. Commity si každý dělá podle toho, jak přidává funkce či dělá změny – přiměřeně malé commity, které nemusí být sami o sobě funkční, ale do hlavní větve se začlení až když to funguje. Tedy každá změna vzniká ve své větvi a jakmile je s ní vývojář spokojen, řekne si o její začlenění. U malých změn použije rebase, ty dlouhodobé se třeba i několikrát mergují klasickým způsobem. Vypadá to jako zbytečná administrativa navíc, ale je to celkem efektivní způsob, jak udržet pořádek a také si správce hlavní větve může lehce vynutit kvalitu začleňovaných věcí.

    Pro testování by se mohlo zdát, že je dobrý nápad automaticky synchronizovat obsah repositáře s webem, ale není tomu tak. Je teba rozlišovat dva scénáře:
    1. Probíhá vývoj, web se aktualizuje častěji než se commituje. Jakákoliv provázanost s repositářem obtěžuje. Ideální je mít skript, který lokální instalace přenese na testovací instalaci na serveru. Osvědčená metoda: jeden rsync pro náhled, druhý pro vlastní přenos, to celé zabalené v hezkém skriptu.
    2. Testování, diskutování, předvádění klientům. Vývoj víceméně neprobíhá, spíš se jen aktualizuje instalovaná verze. Tady je dobré mít aktualizaci webu automatickou po nahrání změn do repositáře. Existuje jedno pěkné řešení využívající dvojici repositářů, kdy web má svůj non-bare repositář a po nahrání změn na server si sám dělá fetch+checkout (post-update hook vypadá přibližně takto: cd document_root; git fetch origin; git checkout origin/master). Těchto instalací není třeba mít moc, jednu určitě pro hlavní větev, druhou pro stabilní (tj. poslední tag) a případné další pro některé dlohodobě existující větve. Vývojáři tohle víceméně nepotřebují, ti používají předchozí scénář.
    Rozhodně je dobré, aby vývojáři pochopili rebase a commit --amend. Díky tomu lze lehce vytvářet hezkou historii, která je pak užitečná.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.