abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 557 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.12.2011 21:49 l0gik | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latin1 a latin2 do utf8
    Jestli to chápu, tak máš ve stejném sloupci různé znakové sady (pokud je vždy sloupec stejný, tak pomocí SQL příkazů to před exportem opravíš snadno, to asi víš). Navíc evidentně to není jen "cestina" v latin1, protože ta by šla zkonvertovat do latin2, opravdu se tam využívají znaky z obou znakových sad. V tu chvíli seš prostě "v kopru", protože principiálně nejde rozlišit, kterej řádek je v kterym kódování. Jak bys to chtěl udělat? To jde udělat jen podle významu a není vyloučeno, že ta samá posloupnost bytů bude mít význa v obou kódováních.

    Jediný, co můžeš, je udělat nějakou fci, která se to pokusí heuristicky poznat, např. tak, že nadefinuješ "raritu znaků", podle toho jak často se (ne)vyskytují v daném jazyce a nějakou hodnotící fci (např. sumu kvadrátů rarity) se pokusíš odhadnout, jestli je danej řádek v tom nebo v tom kódování a převíst řádek po řádce nějakym skriptem (iconv je i např. v php). Nebo zkusit lookup jednotlivých slov proti slovníku - pokud nějakej máš, popř. nastudovat formát mozilly.

    Jinak samozřejmě latin1 a latin2 jsou nepoměřitelné množiny kódování, takže nemůžeš konvertovat jednu do druhý, musíš je vždy konvertovat na nějakou nadmnožinu (čili utf8). Konverze z latin1 do latin2 ti selže na znacích, které jsou v latin1 ale ne v latin2. Zdali to selže ale nemůžeš brát jako bernou minci pro to, jaké je to kódování: selhání Ti pouze vybere řádky, u kterých je třeba rozhodnout, zdali jsou v latin1 nebo latin2, protože prostě v těch řádkách je znak, kterej má jinej "smysl" v latin1 a v latin2 - nijak z toho nepoznáš, jestli tam má bejt ř, nebo ø.

    Teoreticky bys teda moh udělat dump s tím, že každej řádek bude na novym řádku (popř. nahradit ), ( za novej řádek), provýst konverzi pomocí iconv s iconv -f latin1 -t latin2//ignore || iconv -t latin1 -f latin2 a pak diffem porovnat. A pokud bude jen málo lišících se řádek (tzn většina bude "cesky"), tak to rozhodnout manuálně. Ale pokud je v databázi čeština, tak se Ti bude lišit každej řádek, kde je např. š.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.