abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.5.2012 07:27 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: JFFS2
    Jste první, kdo zmínil JFFS2. To je totiž přesně takový FS, který umí pracovat s holými flash čipy, včetně dost dobrého wear levelingu. Obecně log-structured FS. Další byl snad UBI FS...

    http://en.wikipedia.org/wiki/JFFS2

    http://www.linux-mtd.infradead.org/doc/ubifs.html

    Pokud to správně chápu, tyhle flashové FS umí "po svém" pracovat s obsazeností, držet si seznam vadných bloků apod. Holé flash čipy takové režijní informace nemají kam uložit (flash čip je jenom surové pole paměťových buněk) - "zapečená SSDčka" si ten seznam vedou taky v nějaké oblasti flashe, kterou si k tomu vyhradí.

    Linux umí s "přímo mapovanými" flashkami pracovat dávno, v linuxové terminologii se tomu říká Memory Technology Device - akorát se tenhle způsob práce s flashkami na trhu SSD hardwaru moc neprosadil. Pokud tomu správně rozumím, fungují tak na úrovni hardwaru některá high-endová PCI-e SSDčka (flash sběrnice JEDEC/ONFI apod. je mapovaná přímo na PCI nějakým jednoduchým bridgem), ale v tom případě je translace na 512B sektory provedena closed-source ovladačem. Spousta PCI-e SSDček naopak obsahuje větší počet (s)ATA-flash kontrolérů a k nim větší počet kanálů HBA, případně ještě s dedicated RAIDovým procesorem :-)

    Mimochodem větší velikost sektoru pro Linux a jeho FS taky není problém - tohle se dávno vyskytuje na RAIDech, svého času jako metoda jak obejít 2TB bariéru. Fakt je, že je normální v této souvislosti mluvit třeba o 4kB sektorech (což by odpovídalo NAND Flash stránce=řádce, nebo-li minimální transakci typu čtení/zápis na flash čipu), ale těžko třeba o 512 kB - 4 MB (erase blok flashky).

    Výše uvedený JFFS2 jsem potkal mnohokrát, ale fakt je, že to bylo tuším vždycky na NOR flashkách - typická velikost v jednotkách MB a používají se na firmware různých ARM/MIPS/MCU (a taky PC BIOS), mají o pár řádů menší kapacitu než SSDčkové NAND flashky. Jestli nějaký linuxový FS umí pracovat konkrétně s NAND flashkami, to netuším...

    V linuxu existuje taky softwarová "translační vrstva" pro NAND flashky: umí pracovat s NAND médii, navenek prezentuje blokové zařízení - na kterém můžete mít EXT2/3/4 apod. Jmenuje se NFTL resp. iNFTL. Svého času se používala s flashdisky od M-Systems (řádově jednotky až nízké stovky MB) - než firma M-Systems zkrachovala. Nijak se mi nestýská - hardware co šel zrovna koupit měl vždycky o něco novější revizi firmwaru (vlastně BIOS option ROM), takže to věčně nefugovalo apod. Docela jsem si oddechl, když se rozšířily CompacfFlashky a další ATA Flash formáty, které měly translační vrstvu zapečenou v hardwaru (což je nám dneska přesně trnem v oku).

    S MTD je ten problém, že dosavadní implementace nemají jednotné rozhraní vůči OS. Různé embedded krabičky na bázi ARM/MIPS/MCU, pokud loadují Linux nebo nějaký RTOS, mají toto ošetřeno předáváním parametrů z bootloaderu, a/nebo kompilací jádra na míru. Pokud mělo z MTD bootovat PCčko, musela být součástí/doprovodem flashdisku BIOSová option ROMka, která obsahovala implementaci "translační vrstvy" - a pak byly potřeba dedicated ovladače v OS, které translační vrstvu "převzaly" (viz právě M-Systems DiskOnChip). V linuxu se tomu říká "plaftorm-specific device" (nebo prostě "platform device"). V tomto ohledu je rozhraní ATA/SATA/SAS velikým přínosem - právě protože potřebujete ovladač pro HBA a dál se neptáte, jaký disk je na to připojen. Prostě je to další "jednotící mezivrstva". Že je to zrovna v případě flashek "přes koleno", to je smutné - ale zatím myslím nikdo nepřišel se standardizovaným jednotným způsobem, jak připojit flashky "rovnou cestou" na PCI sběrnici, tak aby pro to pak stačil jednotný driver. Napadá mě zařídit pro to PCI device class a jednotné ovládání, něco jako EHCI nebo AHCI, ovšem pro MTD. A pak by se možná musel standardizovat i nějaký jednotný FS, aby z toho šlo bootovat, pokud je takový požadavek... => zrovna tohle je spíš cesta do pekel (programming by committee, lobbing z různých stran apod.)
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.