abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 582 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.7.2012 16:13 Roman Mickal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cloud do 40k

    Ahoj, zkusme to tedy trochu v jasnejsich obrysech.

    Storage:

    - jak jsem pochopil tak jeden storage asi bude malo a v pripade potizi s nim je konec celeho reseni

    http://asm.cz/zbozi/19-poc.-skrin-2u-360mm-pro-2x-miniitx-board-4x-35-hdd-cerna.html

    - osadit 2x miniITX deskou (vyber modelu je otazkou, podpora SATA3, jaky cpu? alespon 2G ram, zvazit zda-li je pro samotny system nezvolit SSD disk a pole vyuzit cele pro storage)

    - osadit 4x SATA3 disky (kazdy par disku pripojit do jednou desky, nastavit rezim radice AHCI a sestavit software raid, nad raidem DRBD a replikovat na druhou stranu)

    - sitovky, pokud bude mozne tak osadit dual-port sitove karty, nakonfigurovat bonding a pripojit do switch, celkove tedy z krabice povedou 4x ethernet do sw, otazka je zda-li pro replikaci DRBD nebude lepsi pouzit jednu vyhrazenou sitovku

    - data exportovat ven pres iSCSI, mozna zvazit AoE

    - otazka lze nejak tento ukol s HA ulozistem resit kompletne, neumi toto freenas ci openfiler apod projekty? nepocitam s tim

    Virtualizacni uzly:

    - opet podobna predstava, i kdyz si zde nejsem uplne jisty, predpokladam opet dual case, osadit miniITX s xeony, 16GB ram na uzel (vim je to malo , ale miniITX vice neumi), osadit SSD disk pro nabootovani systemu, zkusit rozbehnout napr. proxmox reseni ci pokud bude potreba sahnout po cistem centos 6

    - ssd disk bych chtel navic pouzit jako block-cache a tim vyrovnat propad mezi siti a ram na uzlu (flashcache nebo bcache)

    - pozn: s tim nasazenim miniITX si mozna zadelavam na vykonove bariery a hlavne ram nelze rozsirit, 16GB se mi zda-malo, predpokladam,ze 24-32GB by bylo OK, zvazuji jeste moznost nakoupit "dospele" zakladni desky, ram a zdroje, cele to umistit do vlastni krabice podobnym zpusobem jako jsou delane "blade reseni" nebo mozna jako to ma projekt helmet

    - sitovky - kazdy uzel opet dve sitove karty a bonding se switchem

    Cilem:

    - bezpecne byt schopen provozovat ~ 30-40 virtualnich stroju (nektere plne virtualizovat jine jako openvz, proto prave se mi vcelku libi proxmox, i kdyz zde na tom uplne netrvam)

    Ceho se bojim:

    - nevim jak vyresit problem fencingem (nejsem v tom uplne kovany), ale pokud to chapu tak pokud jeden uzel zacne delat potize, tak je nutne mechanismus jak ho odstrelit, levne desky nemaji IPMI a fencing devices napr. od APC je dost drahe

    - mam strach z konfigurace toho HA storage, zda se mi do dost slozite, moc vrstev a ten sw raid pod tim vsim je jako pest na oko z toho duvodu bych take nejspise volil jako CPU pro storage neco vykonejsiho, kdyz zde bude overhead v podobe sw raidu

    - storage a hotswap - zde asi narazim i kdyz cetl jsem, ze desky se SATA v rezimu AHCI by to meli umet a linux by to mel umet i se sw raidem ( viz napr. zde http://strugglers.net/~andy/blog/2010/01/17/linux-software-raid-hot-swap-disk-replacement/)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.