abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.8.2012 16:25 Radek Hladik | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 17, systemd a SysV init skripty
    Odpovědi na obojí do jednoho příspěvku:
    protože Fedora pořád nedokáže správně poznat, že síť nemá shazovat...
    To by mě docela zajímalo, za jakých okolností Fedora shazuje síť bez žádosti uživatele.
    A to, že při shutdown zavolá iscsi stop mezi jedněmi z prvních, je už naprostá katastrofa, protože to je poslední, co udělá, pokud má na iSCSI root... :-)
    Já bych to asi hlásil do bugzilly. Do redhatí, abych nemusel moc řešit jestli je to problém systemd nebo unity té služby, oni už si to nějak přehodí.
    Ono to spolu souvisí. Pokud je root na iSCSI nebo něčem, co potřebuje síť, tak by shození sítě nemělo k tomu potřebné věci shodit. Postupně s tím bojuju už od cca Fedory 8, psal jsem to do bugzily (ikdyž už nemůžu ty bugy najít), ale nějak tak od cca fedory 12-13 s tím nebyl problém.

    Problém je v tom, že cca ve fedoře 7 mělo mkinitrd sice detekci, zda root nepotřebuje iSCSI, ale nebylo to rekurzivní. Takže pokud boot byl přímo na iSCSI, tak ok, ale pokud byl na raidu, kde bylo iSCSI, tak už ne. Ale to šlo jen dělání ramdisku, takže člověk holt musel po každém upgradu kernelu přegenerovat ramdisk s parametry, aby se zahrnulo iSCSI. Už zhruba někdy od té 7-8 to dělalo to, že ve cvhíli, kdy se rozjelo iscsi, tak to vyplo shození síťovek při network stop. A ta detekce se dala obejít přidáním _netdev nebo _rnetdev do fstabu. Pak přišel dracut, který v tom nadělal vcelku pořádek a pokud se přegeneruje ramdisk, aby měl iSCSI a síť, tak je to všecko otázka parametrů kernelu a pak jen je potřeba, aby tu síť nikdo neshodil. Původní rc sckript netowkr to už měl docela vymakané, ale teď je jak iscsi tak network spouštěnej jen přes "kompatibiltu s InitV", takže se spouští jako poslední, resp. první. Nevím, jestli to hlásit do bugzily, zda je network ještě pořád podporovaný nebo ne, stejně tak nevím, zda pro iscsi neexistuje nějaká novější varianta...

    To bylo celé, co jsem měl na mysli, tedy to, že fedora neshazuje síť bez přání uživatele, ale při shutdownu to shazuje v jiném pořadí, než jak by bylo podle aktuální konfigurace potřeba.
    Tak mně napadá, jak je v systemd vyřešeno to, že služba může mít různé závislosti podle toho, jaká je na serveru konfigurace?
    Jako že by byla různá struktura závislostí pro různé profily? To si nemyslím.
    No myslím to tak, že by se struktura závislostí měnila podle nějakých parametrů. Řekněme, že nastavím, aby se server autentizoval proti winbindu, pak je například rozumné (ikdyž ne nutné) mít závislost: sshd potřebuje winbind. Prostě a jednoduše to, že se závislostí mění podle aktuálního nastevení nečeho jiného na serveru. Ten remote root je taky dobrý příklad. Prostě pokud mám root připojený přes síť, tak najednou síť potřebuju shazovat mezi posledními. To že to ve skutečnosti síť neshodí je jen taková obezlička, sice funkční, ale ne moc čistá, třeba řekněme, že budu mít root nejen přes síť, ale přes IPSec. Pak mi nestačí, že síť zustane nahozená, kdyby nezůstal nahozený IKE. Což je další přiklad toho, že se IKE může shazovat jako jeden z prvních nebo naopak skooro až na konci, podle potřeby... Jako admin si to můžu nastavit, ale přijde mi, že to je věc, kterou by se systemd snaží řešit, tak mně zajímá, jak a jestli....
    $ find /lib/systemd/ | grep online
    Proto jsem psal, že jsem to nenašel v /etc/systemd, tedy že to není ani moje lokální unit, ani v nějakém wants nebo jako přímá závislost. Čímž pádem nemám přímočarý prostředek, jak to vypnout... Ale ani to pul minuty netimeoutuje, jen to napíše, dependency failed a jede dál....

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.