abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.8.2012 20:40 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 17, systemd a SysV init skripty
    No jestli to správně chápu, tak je to jediná možnost, jak nastavit, že nějaká unit potřebuju nějakou jinou unit...
    Ano. A přesně to je značně přeceňováno, zvláště pokud se jedná o závislosti, které mají vliv na pořadí spouštění. V jazyce systemd tedy before/after.
    tak je potřeba neshazovat síťovku, přes kterou se takto komunikuje
    Mně přijde ideální neshazovat síťovku vůbec. A zřejmě je to cesta, kterou se budeme opravdu ubírat. Původně jsem s tím nesouhlasil, ale kluci mě přesvědčili, že to dává smysl. Akorát zatím tento postup aplikujeme myslím pouze na Ethernet.
    Není dobré spoléhat na to, že ten shutdown bude trvat krátce, to vnáši nějaké implicitní omezení, které nemusí být pravda...
    Kdybych cítil naději, že se celá věc vyřeší ideálním způsobem, tak s tebou možná budu souhlasit.
    No ale to je docela divné ne?
    Podle mě není. Aplikace ty závislosti stejně vidí/řeší. Navíc jedině aplikace zná své skutečné závislosti, pokud jsou odvozené od konfigurace.
    přece nebudeš do NM programovat detekci, zda root potřebuje síť, zda jí potřebuje /usr
    To rozhodně nebudu. Závislosti se vždy řeší na straně, která závisí, ne na straně, na které se závisí.

    V NetworkManageru máme všechny běhové závislosti řešené opravdu za běhu. Navíc NetworkManager samozřejmě používá /etc, takže pokud by se měl NetworkManager používat k získání kořenového adresáře, tak jsou závislosti mezi ním a kořenem stejné jako závislosti mezi initem a kořenem.

    Řešit to lze jedině tak, že bude NetworkManager (ořezaný na minimum odstraněním všech nepotřebných modulů) stejně jako init zabalený do initrd. Při ukončení může NetworkManager nechat nakonfigurovanou síť (na Ethernetu to částečně funguje) a po mountování se spustí nový init, který spustí nový NetworkManager, který si síťovou konfiguraci převezme.

    Samozřejmě z toho vyplyne řada problémů a omezení, ale v tuhle chvíli to nejde rozumně řešit jinak.
    Když ideální řešení by právě bylo mít na tuto poměrně složitou detekci vlastní unit file, který by sloužil ostantím jako zdroj informace a oni (klidně na úorvni aplikace) by se podle něj zařídili....
    Takhle to na Linuxu nefunguje. Alespoň ne v tuto chvíli.
    Já se (kupodivu) nepřu, v tomhle případě je mi to poměrně šumák, ale zarazilo mně, že se spustí něco, na co nemám v /etc/systemd nějakou jasnou vazbu.
    ale zarazilo mně, že se spustí něco, na co nemám v /etc/systemd nějakou jasnou vazbu.
    Přitom si stačilo přečíst manuál.

    Odložení distribučních konfiguráků do /usr/lib umožňuje zcela obejít problém s updatem konfiguračních souborů, kdy není bez zásahu uživatele zcela rozhodnutelné, zda chce uživatel konfigurační soubory přepsat či nikoli. V /etc se pak nacházejí jen uživatelské úpravy.

    Má to svoje výhody především v případě konfiguračních adresářů, jejichž konfigurace se může často měnit balíčkovacím systémem a konflikty s uživatelskou konfigurací jsou rozlezlé přes hromadu souborů. V případě problémů pak administrátor jenom smaže celý uživatelský override a udělá si případně lokální úpravy znovu.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.