abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 581 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.12.2012 12:26 k-barter_CZ | skóre: 2 | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Znovu-otevření tématu DSL-584T s openWRT
    Zdravím,

    předem se moc omlouvám za založení dalšího tématu, nicméně můj souboj s D-linkem 584T holt nebere konce. Pro pořádek uvedu i svoje minulé téma, které lze najít zde.

    Na začátek řeknu, že mám nainstalované openWRT, konkrétně Backfire 10.3 na DSL-584T.
    Když zapojím kabel z modemu (ano, je to DPC 2200), tak ztratím kontrolu nad routerem, nicméně klienti (NTB a server) dostanou každý svoji IP a net funguje jak má.
    S tímto spokojen nejsem. Bez netu jsem se hrabal v /etc/config/network a pročetl jsem si workaround na tvorbu VLAN, jelikož jsem z tohoto pochopil, jak by měly být porty nadefinovány.

    Co vím: eth0 je "hlavní" síťovka se 4 porty (0 1 2 3 4) ? ---- tady bych rád věděl, jak se věci mají, předpokládám, že 0 je interní a zbytek je externí, přiřadil jsem do vlan 0 2 3 4 za předpokladu, že 1 bude pro vstup. eth1 je interní pro WAN, tato je automaticky na DHCP, nicméně pro mě nepoužitelná.

    otázka zní, jak mám nastavit vlan? představoval bych si něco jako "porty 2-4 (na krabici) jako DHCP s NATem - static, ipaddr 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0 a port 1 (opět na krabici) jako dhcp.

    Co jsem zkoušel:

    config eth0
    statická
    statická_ip
    netmask

    vlan
    zařízení eth0
    vlan_(číslo) 1
    porty 0 2 3 4
    ///
    ///tady mě napadla analogie s eth0 - nastavit statickou, netmask.
    ///

    Toto je jen malý výcuc, pro představu, co jsem nastavoval. Zatím mě stačilo, aby fungovala "LAN". Když bude fungovat LAN, nastavení portu 1 pro DHCP už je jednoduchá záležitost 2 minut. Holt, po restartu přes SSH router ani necukne. :-(

    ///////////////
    Možná bych měl říct, jak řeším připojení na klientech, na NTB mi to jede bez network-manageru, jelikož pendluji mezi Zlínem a univerzitou v Brně, kde mají na koleji, sprostě řečeno, pokakaný net. Network manager se z kolejového netu může zbláznit, tak jsem to vyřešil klasikou - /etc/network/interfaces - auto eth0 a tam iface eth0 inet dhcp a připojování řeším přes ifconfig a DHCP rekvest dhclient eth0. Doma funguje bez problémů a server jede jen na /interfaces - už kvůli stabilitě a DHCP / DNS serveru.
    ///////////////
    Zajímavé bylo, že Fedora na kolejový net reagovala dobře, bez potíží. Osobně mám teď Mint, kvůli Steamu a hlavně kvůli MATE - osobně řečeno mi GNOME 2.3 chybí :-) Tyto řádky berte jako menší off-topic.
    ///////////////

    ////////////////////////
    komentář
    ////////////////////////
    Před nějakou dobou jsem zápasil s Debianem, potažmo Mintem. Koupil jsem si od známého funkční síťovku, takže můj server má dvě, eth0 (vstup) a eth1 (DHCP, NAT, maškaráda) pro jednoho klienta. Možná se ptáte, proč teď (znovu) řeším starý router / switch, moje odpověď je celkem jednoduchá - přes ssh na routeru vzbudím klienta přes WOL a server nebude muset běžet celý den, což je nehoospodárné. Také tím "obejdu" dynamickou IP od UPC (...zajímalo by mě, proč nabízí takové krámy jako Scientific Atlanta?) - opět, minikomentář - jednu dobu jsem s Backfire měl jednu a tu samou adresu pro server přes 2 týdny = podle mě to bude nepřetržitý provoz D-linku, který tak udržoval IP. Jednoduše řečeno, server na Debianu/Ubu/Mintu umím krásně nastavit, ale na openWRT nikoliv, potažmo vůbec nemám představu, co a jak. Pokaždé, když router nastavím tak, jak si myslím že má být (přes VLAN, porty 2-4 statika, 192.168.1.1 s netmask), tak router vůbec nenabízí DHCP.
    /////////////////////////////

    Ještě jednou omluva za duplicitu, nicméně na oficálním fóru openWRT mi nikdo zatím neodpověděl. Veřte mi, že mě opravdu štve, že to musím dávat opět sem, a to ještě duplicitně.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.