abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.1.2013 23:08 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: monitorovani cca 200 RS232 UPS pres IP sit po cele Praze
    Kupovat APC UPS kvůli dohledovatelnosti přes USB z Linuxu je velmi pravděpodobně kravinimum. Alespoň tak hovoří zkušenosti asi třech mých známých z poslední doby (nezávisle na sobě) - tuším od malé cca 500W UPSky po větší stroj v desítkách kW. Protokoly se postupně vyvíjejí, nějaký software do Linuxu existuje, např. apcupsd a apcusbd... ale kompatibilita s nejnovějším hardwarem APC není zdaleka kompletní. Samotné APC dodává jenom nějaké klikátko do Windows.

    Dokonce jsem slyšel o quirku kdy detekce USB zařízení generickým Linuxem poslala APC UPSku do vypnutého stavu. UPSka běží, napájený+připojený počítač běží... přijde výpadek, UPSka se vybije, počítač se vypne. Vrátí se napájení, UPSka naběhne, počítač se probudí, začne startovat, startuje OS, očuchá si strom USB zařízení... a enumerace USB stromu UPSku vypne! Výsledkem je vypnutá UPS a vypnutý počítač.

    Působí to na mě dojmem, že APC žije z minulé slávy. Uvádí nové modely, ovšem konkrétně dohled z připojeného počítače (v dnešní době výhradně přes USB) podléhá katování kostů. Kdeže jsou ty časy, kdy UPSky od APC měly RS232 a na něm cca dva protokoly, jeden tupý s diskrétními signály, druhý trochu "smart", ale dobře pokrytý apcupsd. Tohle skončilo někdy na přelomu století.

    Vzdálená komunikace s UPSkou na RS232 může být obecně taky velice různá. Řekněme že to nebude dotaz/odpověď s kritickým časováním - řekněme že to bude rozumný protokol, ať už simplex, nebo dotaz/odpověď. Pak by to skrz transport over TCP/IP mohlo prolézt. Další zádrhel může být, pokud komunikace s UPSkou závisí na řídících signálech, které je třeba explicitně číst nebo s nimi cvičit (RTS/CTS/DTR/DSR/DCD/RI). Tohle prostý relay skrz TCP nepřenese. K tomu je třeba buď proprietární enkapsulace (jako to má třeba Advantech u svých převodníků s virtuálním COMem do Windows), nebo existuje standardizovaný mechanismus "Telnet extensions dle RFC-2217". Pokud seženete sériový převodníček, který umí RFC-2217, nebo použijete nějaký miniaturní serveřík se sériovým portem, na kterém spustíte převodník (server) dle RFC-2217 softwarový, tak už zbývá jenom zařídit odpovídající protikus = emulaci sériových portů na centrálním "kolektoru". S trochou štěstí opět nebude cvičení diskrétními signály natolik časově závislé, aby to nešlo po síti... Klientský konec RFC-2217 (a sériáku over TCP) s emulací TTY device umí pod Linuxem tuším sredird nebo socat.

    Dál je pak otázkou, jestli dostupný hotový software pro monitoring UPSky pro Linux umí sledovat zároveň víc UPSek, resp. jestli jde spustit více instancí paralelně (to by v Linuxu mohlo jít) a zda ten software půjde "zapřáhnout" do nějakého nadřazeného dohledováho systému. Tohle bude různé, bude to záviset na výrobci a modelu UPS.

    U legrácek typu "serial over Ethernet", zejm. pokud se pustíte do nějakého relaye s virtuálním COM portem, může být obecně problém s automatickým zotavením relace po výpadku konektivity...

    Hodně štěstí :-)
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.