abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 395 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.2.2013 17:31 tomas789 | skóre: 15 | blog: big_blog | Litomyšl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxy z 1 verejne IP na X neverejnych pri zachovani portu
    Uz z principu toto samozrejme mozne neni. Projdeme to pekne od spodu po vrstvach sitove komunikace. Predpokladejme, ze na ten smerovac prijde nejaky paket. Co se deje na jednotlivych vrstvach?

    L1 - Fyzicka - Tedy nic nemuzu. Tady se mi jen posilaji logicke informace po mediu (napr. kabelu). Tato vrstva neinterpretuje zadnym zpusobem data. Pouze je predava dale.

    L2 - Linkova - Zde se jiz adresuje. Takzvanymy MAC adresamy. Tyto adresy jsou ale platne pouze na jedne lince. Coz je typicky nejaky kabel. Takze pokud nejsou vychozi i cilovy stroj na jedne lince (jeden kabel, jedna wifi sit) tak tyto adresy pouzit nemuzete (a vy jste na internetu a to samozrejme neni jeden kabel obecne)

    L3 - Sitova - Tady adresujeme IP adresami (pokud se jedna o sit na bazi IP). Vy mate pouze jedinou IP adresu, takze ani na tomto miste nemuzete jednotlive pakety "zaskatulkovat"

    L4 - Transportni - Tady je moznost rozlisit pakety podle cisla portu. To je obecne prijatelna moznost, ale byla vyloucena.

    V tuto chvili tedy neni moznost, jak pakety rozlisit. Dale nasleduje uz pouze aplikacni vrstva, tedy cilova stanice onoho paketu. Ted chcete aby system nejak poznal, ze to ma podstrcit jinym aplikacim (nehlede na to, ze jsou na jinych strojich, to neni relevantni). Ted je jiz na to pozde. Pokud se podivate nazpet v rozpise, jedine dve moznosti (prijatelne na internetu obedce) jsou IP adresa nebo cislo portu.

    Jeste bych chtel uvest na pravou miru jednu dezinterpretaci ktere myslim jste se dopustil. DNS preklada domenova jmena na IP adresy (zejmena). To co jste predpokladal vy bylo, ze prelozim DOMENA -> IP. Tedy nekolik domen na jednu IP adresu. Pak po routeru ale chcete, aby zobrazil IP -> DOMENA kde IP je jedna, ale DOMENA ty jsou tri. Z matematickeho hlediska tento zpetny preklad neni funkce a nelze tedy provest. (to plyne z toho, ze prvni preklad DOMENA -> IP neni prosta funkce, rozmyslete si to, je to zajimava skutecnost ktera prida na celkovem prehledu)

    HTTP umi vami pozadovanou vec proto, ze v samotnem obsahu "PAYLOAD" obsahuje dalsi skatulkovani (HTTP hlavicku nesouci jmeno serveru). Ta nutne neni zadnou validni domenou. Muze to byt i libovolny jiny retezec. Pak pouze staci, aby byl paket spravne dorucen a vas server vam odpovi napriklad na dotaz na google.com nebo cokoliv jineho. Pokud tedy najdete dalsi protokol se stejnou schopnosti (nebo ji podobnou v kontextu onoho protokolu), muzete podobnou vec aplikovat. V opacnem pripade mate smulu.

    Dalsi moznost je pouzit nejake na miru usite reseni, ktere routeru oznami informaci stylu "ted budou prichazet data pro pocitac A". To lze realizovat napriklad port-knockingem, ruznymy ICMP, IGMP zpravami a podobne. Spolehlivost je ale pochybna (ICMP, IGMP funguje nespojovane, nespolehlive, takze paket rikajici komu maji data dojit muze dorazit az po samotnych datech. co s nimi v mezicase udela ale router a jak to vubec pozna ze nekdy takovou zpravu vubec obdrzi? hint: nepozna ;-) ) K mizerne spolehlivosti pripojme jeste nulovou prenositelnost (nula je tu doslova, kdo podobny "trik" nezna, nemuze na to zareagovat). Jeste si dovolim poznamenat, ze tato technika lze pouzit pro vytvoreni temer nepostrehnutelnych backdoors (tady je to naopak nedocenitelny pomocnik).
    Začínal jsem z ničeho a většinu z toho pořád mám.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.