abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 576 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.2.2013 17:31 tomas789 | skóre: 15 | blog: big_blog | Litomyšl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxy z 1 verejne IP na X neverejnych pri zachovani portu
    Uz z principu toto samozrejme mozne neni. Projdeme to pekne od spodu po vrstvach sitove komunikace. Predpokladejme, ze na ten smerovac prijde nejaky paket. Co se deje na jednotlivych vrstvach?

    L1 - Fyzicka - Tedy nic nemuzu. Tady se mi jen posilaji logicke informace po mediu (napr. kabelu). Tato vrstva neinterpretuje zadnym zpusobem data. Pouze je predava dale.

    L2 - Linkova - Zde se jiz adresuje. Takzvanymy MAC adresamy. Tyto adresy jsou ale platne pouze na jedne lince. Coz je typicky nejaky kabel. Takze pokud nejsou vychozi i cilovy stroj na jedne lince (jeden kabel, jedna wifi sit) tak tyto adresy pouzit nemuzete (a vy jste na internetu a to samozrejme neni jeden kabel obecne)

    L3 - Sitova - Tady adresujeme IP adresami (pokud se jedna o sit na bazi IP). Vy mate pouze jedinou IP adresu, takze ani na tomto miste nemuzete jednotlive pakety "zaskatulkovat"

    L4 - Transportni - Tady je moznost rozlisit pakety podle cisla portu. To je obecne prijatelna moznost, ale byla vyloucena.

    V tuto chvili tedy neni moznost, jak pakety rozlisit. Dale nasleduje uz pouze aplikacni vrstva, tedy cilova stanice onoho paketu. Ted chcete aby system nejak poznal, ze to ma podstrcit jinym aplikacim (nehlede na to, ze jsou na jinych strojich, to neni relevantni). Ted je jiz na to pozde. Pokud se podivate nazpet v rozpise, jedine dve moznosti (prijatelne na internetu obedce) jsou IP adresa nebo cislo portu.

    Jeste bych chtel uvest na pravou miru jednu dezinterpretaci ktere myslim jste se dopustil. DNS preklada domenova jmena na IP adresy (zejmena). To co jste predpokladal vy bylo, ze prelozim DOMENA -> IP. Tedy nekolik domen na jednu IP adresu. Pak po routeru ale chcete, aby zobrazil IP -> DOMENA kde IP je jedna, ale DOMENA ty jsou tri. Z matematickeho hlediska tento zpetny preklad neni funkce a nelze tedy provest. (to plyne z toho, ze prvni preklad DOMENA -> IP neni prosta funkce, rozmyslete si to, je to zajimava skutecnost ktera prida na celkovem prehledu)

    HTTP umi vami pozadovanou vec proto, ze v samotnem obsahu "PAYLOAD" obsahuje dalsi skatulkovani (HTTP hlavicku nesouci jmeno serveru). Ta nutne neni zadnou validni domenou. Muze to byt i libovolny jiny retezec. Pak pouze staci, aby byl paket spravne dorucen a vas server vam odpovi napriklad na dotaz na google.com nebo cokoliv jineho. Pokud tedy najdete dalsi protokol se stejnou schopnosti (nebo ji podobnou v kontextu onoho protokolu), muzete podobnou vec aplikovat. V opacnem pripade mate smulu.

    Dalsi moznost je pouzit nejake na miru usite reseni, ktere routeru oznami informaci stylu "ted budou prichazet data pro pocitac A". To lze realizovat napriklad port-knockingem, ruznymy ICMP, IGMP zpravami a podobne. Spolehlivost je ale pochybna (ICMP, IGMP funguje nespojovane, nespolehlive, takze paket rikajici komu maji data dojit muze dorazit az po samotnych datech. co s nimi v mezicase udela ale router a jak to vubec pozna ze nekdy takovou zpravu vubec obdrzi? hint: nepozna ;-) ) K mizerne spolehlivosti pripojme jeste nulovou prenositelnost (nula je tu doslova, kdo podobny "trik" nezna, nemuze na to zareagovat). Jeste si dovolim poznamenat, ze tato technika lze pouzit pro vytvoreni temer nepostrehnutelnych backdoors (tady je to naopak nedocenitelny pomocnik).
    Začínal jsem z ničeho a většinu z toho pořád mám.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.