abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 577 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.2.2014 17:46 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátečník a trápení v Ubuntu
    Takže asi tak... navím na mém Philips Freevent X52CZ ani jiný, vyšší, než 12.04 LTS už nepojede, to je pro něj konečná. Protože 64 bit systém prostě nedá CPU a MB, a na to moje servisování, to plně stačí.

    Je celá řada distribucí, které nadále podporují 32-bitové stroje a přitom jsou aktuální, bez fosilií typu LTS. Nějaký systém 12.04 tedy rozhodně není konečná; stačí jen zbavit se Ubuntu. :-) Ubuntu LTS je ztělesněním všech neduhů distribucí s releasy, navíc ještě zhoršených záměrným používáním zastaralého software. Vleče s sebou bugy, které nikdy nebudou opraveny a které jsou v ostatních distribucích dávnou minulostí. I releasy jako takové mají své problémy — představa, že se dá deset tisíc různých softwarových balíčků od různých autorů sesynchronizovat do release, je zkrátka mylná. Ale to už je trochu jiné téma.

    Zpět k mé původní pointě: Pokud někdo začíná s Linuxem zjevně pouze z toho důvodu, aby získal „Windows zadarmo“, myslím si, že je potřeba mu jasně říct, jak se věci mají: Linux není Windows zadarmo. Znalost klikání ve Windows neznamená automaticky zvládnutí Linuxu. Myslím si, že Linux předčí Windows v mnoha směrech a že pokud se například někdo učí poprvé v životě zacházet s počítačem, měl by začít s Linuxem — nemá smysl budovat si špatné návyky z Windows, když v danou chvíli uživatel žádné preference a předchozí zkušenosti nemá. Nicméně přechod z Windows na Linux znamená velkou časovou investici, která se nedá nijak snadno ošidit.

    Už pár let konzistentně tvrdím jednu věc: Pokud jde o zoufale malé rozšíření Linuxu na desktopu, podstatný díl viny nesou dva jevy: Gnome a Ubuntu. Možná se takové prostředí hodí někomu, kdo poprvé pracuje s počítačem. (V tom případě mu bude trvat možná i hodinu, než narazí na první nastavení, které mu tam citelně chybí.) Ovšem pokud někdo přechází z Windows na Linux, například Fedora s KDE mu dá příjemné a funkční uživatelské rozhraní, široké možnosti konfigurace a pozitivní dojem, že má svůj systém pod kontrolou. Naopak setkání s Gnome a Ubuntu velmi často odežene uživatele zpět k Windows, protože z možností nastavení, na které byl zvyklý, tam nevidí prakticky nic, a získá tak mylný dojem, že „to je všechno“, tedy že systém založený na Linuxu nenabízí nic jiného než zoufalství. Právě proto vždy vřele doporučuji, aby se uživatelé přecházející z Windows zdaleka vyhýbali Ubuntu nebo Gnome, alespoň zpočátku. Není samozřejmě vyloučeno, že se jim časem něco z toho zalíbí — nic proti tomu —, nicméně ve chvíli, kdy si uživatel potřebuje rychle, během několika dnů ujasnit, jestli s Linuxem dokáže totéž co s Windows nebo ne, měl by mít prostředí, které mu takové seznamování usnadní. Gnome a Ubuntu se k tomu nehodí.

    Pokud jde o hradware, tam existuje chronický problém s dvojím metrem. Uživatelé se například diví, že na stroji, na kterém nelze spustit ani Windows Vista, mají problémy se současnými distribucemi, s kompozitním desktopem a podobně. Zatímco Linux tam zpravidla nabootuje a něco smysluplného dělá, až na nějaké to zařízení, které se zrovna napoprvé nepodaří zprovoznit, současné Windows tam neběží vůbec. Přesto je pořád v módě pohoršovat se nad tím, že tam, kde Windows XP z roku 2001 fungují, Linux z roku 2013 občas trochu pokulhává... Jinými slovy, mylná představa „Linux je Windows zadarmo“ je tím rozšířena na „Linux je Windows zadarmo a pro deset let starý hardware“. Nemůžu si pomoct, ale je těžké na takovou přestavu nereagovat poněkud jízlivě. :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.