abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.11.2013 22:58 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Datový formát odolný vůči brute force
    Pro svou aplikaci hledám vhodný způsob uchování dat (stromová struktura), která budou v závislosti na nastavení uchována zašifrovaně (asi AES256). Hledám vhodný způsob uchování tak, aby při aplikaci brute force útoku bylo časově náročné určit, zda-li to bylo rozšifrováno správně. Zatím mám něco takového:
    Nezašifrovaná část:
      'magic number' formátu
      'flags'
      'salt' 256b sůl, přítomno jen když je encrypted flag nastaven
    Zašifrovaná část:
      'dir' - kořenový adresář
    
    Kde adresář vypadá nějak takto:
    name_len
    entry_count
    name[name_len]
    entry_type_bitmap[entry_count]
    entries[entry_count]
    
    Kde entry_type_bitmap určuje typ položky v závislosti na nastavení bitu, buď 'dir', nebo 'data'. Formát dat je něco jako
    id (nějaký náhodný 256b identifikátor)
    name_len
    data_len
    name[name_len]
    data[data_len]
    
    Přišlo mi to nejprve jako ok, protože nejsou žádné crc součty, a prakticky žádné iformace, podle kterého by daný bruteforce algoritmus dokázal říct 'našel jsem správné heslo'. Vždy je potřeba zásah někoho, kdo má znalost, co je tam uloženo, aby mohl sám po dešifrování říct 'jó, zadal jsem správné heslo, budu manipulovat z daty', nebo 'né, je to špatně, zkusím to znovu'. Podle čeho by bruteforce algoritmus mohl poznat, že uspěl by mohlo být:
    • Došel na konec souboru a nebyly přečteny všechny položky, podle entry_count, nebo jiná data se známou velikostí
    • Jména budou buď v utf8 nebo utf16, ještě nejsem rozhodnut, mohl by tedy kontrolovat, zda-li jde o platný utf8/utf16 řetězec, s utf16 by to asi bylo složitější, u utf8 je menší šance, že náhodná data budou platným řetězcem (?)

    Práce s tou bitmapou se mi moc nelíbí, možná bych určení typu mohl dát do položky, řekněme, že dám nějaké náhodné id i adresářům a budu typ položky určovat třeba podle nejvyššího bitu (1/0), pokud však bude kořenový adresář vždy mít 0 v nejvyšším bitu id, bude to bruteforce algoritmus mít jednodušší. Možná bych mohl prostě nedávat id do kořenového adresáře.

    Nějaké návrhy, jak to vylepšit, má to vůbec smysl, když prostě jde použít dlouhé heslo? Cílem je prostě zajistit dobrou bezpečnost i třeba s krátkým heslem, kdy bruteforce útok nebude moci jednoduše říci 'mám to'. Samotný program taky nepotřebuje kontrolovat, zda byla data rozšifrována správně, to bude ponecháno na uživateli, včetně riskování jejich poškození, bude-li v práci pokračovat s takovými daty.

    Věřím v jednoho Boha.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.