abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (29%)
    Celkem 125 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.1.2014 16:14 MRX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxová distribuce

    Pýtam sa, lebo názory ostatných ľudí môžu pomôcť pri hľadaní výhod a nedostatkov distier. Hľadal som pohodlné distro na bežné používanie a vyskúšal som mnoho distribúcií na desktope (servery preto vynechám). Možno by to mohlo pomôcť pri hľadaní distribúcie pre workstations (resp. BFU) z pôvodného príspevku. Moje osobné skúsenosti a pocity z distribúcií, ktoré stoja za úvahu:

    Debian - veľmi príjemná distribúcia, podľa mňa jedna z najlepších. Vadí mi starší software, ale je to vykúpené výbornou stabilitou. Neobsahuje zbytočný balast, konfiguračné súbory sú tam, kde byť majú. Zároveň je ľahko nastaviteľný a má rozsiahle repozitáre.

    Fedora - rozporuplné pocity... Veľa bugov v každej novej verzii, pomalý yum, snáď to dnf zlepší. Nová Anaconda sa mi vôbec, ale vôbec nepáči, neprehľadná dokumentácia.

    Archlinux - nové ale stabilné balíčky, vynikajúci pacman a yahourt, AUR, výborná WIKI s návodmi,... Bohužiaľ vyžaduje stálu pozornosť pri aktualizáciách a trvá vcelku dlho nastaviť ho tak, aby fungovalo všetko potrebné správne. Dá sa však pri ňom mnoho naučiť.

    (K)ubuntu - pohodlné používanie a rýchla inštalácia, ale mal som problém lokalizovať niektoré konfiguračné súbory (resp. ich zmena nemala na nastavenie systému efekt a zrejme bola konfigurácia braná z iného miesta). Inštalátor prakticky neumožňuje nejaké pokročilejšie nastavenia. Zároveň sa chcem odpútať od klonov Ubuntu kvôli smeru, ktorým sa uberajú a ich filozofii celkovo. Lepšie je použiť Debian.

    openSuse - vrátil som sa k nemu v podstate s minulou verziou 12.3. Pôsobí veľmi profesionálne a stabilne, aj hybernácia funguje out-of-the-box, inštalátor je klasický a umožňuje nastaviť prakticky všetko potrebné, výborný správca balíčkov zypper, pekná dokumentácia,... Jedinou výhodou a nevýhodou zároveň je Yast, ktorý mnohé veci zjednodušuje a mnohé komplikuje zároveň (občas je problém s priamou editáciou konfiguračných súborov). Zdá sa mi ale ako veľmi dobre vyvážená distribúcia, ktorá má aj novší software a zároveň je veľmi stabilná. Keďže prevažne používam KDE, oceňujem preň aktuálne repozitáre, ktorým sa vyrovná snáď len Arch.

    Celkovo mám zo Suse príjemný dojem, na mojich systémoch je stabilné, preto ma zaujíma, či by aj podľa ostatných mohla padnúť voľba naň pri profesionálnom použití, prípadne na SLED / SLES. Suse mi príde ako často podceňované, pritom má čo ponúknuť. Momentálne ho používam už dlhší čas v dualboote s Debianom k plnej spokojnosti a pohodlnosti v používaní. Posledné 2 vydania považujem za veľmi vydarené. Pamätám si však aj dávne doby, keď bol Yast schopný pri správe balíčkov odinštalovať vlastné závislosti.

    Momentálne by som však osobne na workstation nasadil buď Debian alebo openSuse, prípadne ešte CentOS.

    Vaše názory sú vítané.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.