abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.3.2014 22:13 smíťa | skóre: 9 | blog: Zápisky z Lyntu
    Rozbalit Rozbalit vše Single server s KVM - jak nejlépe na úložiště?
    Ahoj,

    řeším dilema. Budu připravovat nový server s Centos 6.5 s KVM, na kterém poběží několik menších virtuálů plus jeden malinko větší s webovou aplikací (LAMP), ke které bude přistupovat cca stovka lidí.

    Není to žádný rychlík, RAM má dostatek, ale má pouze 2 SATA disky (s tím se nedá nic moc dělat musím použít co mám k dispozici). Řeším tedy jak nejlépe vymyslet úložiště.

    HDD jsou v SW raidu, nad ním je LVM. Zvažoval jsem několik možností, jak udělat virtuál s webovkou. V tomto virtuálu bych chtěl mít zvlášť partitions na /var (pro případ naplnění logy), /tmp (s noexec) a /home (data aplikace).

    a) virtuál v souboru - qed/qcow2 - v praxi jsem měl trošku menší výkon (který by u aplikace mohl chybět), výhodou je, že nezabírá tolik místa + jednoduchá migrace atd. (ale to nepotřebuji)

    b) jeden LVM oddíl do virtuálu, kde budou jednotlivé partitiony - lepší výkon, problém s dodatečnou úpravou paritions - je složité zvětšit parition, která není na konci => ztrácím výhodu LVM. Řešit to můžu dostatečným naddimenzováním velikosti oddílů.

    c) jeden LVM oddíl do virtuálu, kde bude další LVM - LVM má malý overhead, takže bych neočekával velký výkonnostní propad, ale duplikované LVM mi nepřijde moc čisté řešení.

    d) pro každou partition zvlášť LVM oddíl a ve virtuálu vždy partition table s jedním oddílem => jednoduše se bude rozšiřovat. Otázka zda není zbytečné kvůli jednomu oddílu dělat partition table... Na druhou stranu to asi ničemu nevadí.

    e) pro každou partition zvlášť LVM oddíl a ve virtuálu data přímo na blokovém zařízení (systém přímo na /dev/vda). Nevýhoda tohoto řešení je, že nemám MBR a nemohu tak nainstalovat grub a musím zavádět systém přes direct boot a mám tak kernel mimo virtuál + "složitější" instalace přes kickstart.

    Zvolili byste někeré z řešení, která mě napadla, nebo používáte jiný trik? Osobně nejčastěji používám a) a b), e) mám otestované, ale v reálném provozu jsem ho zatím nenasadil.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.