abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.5.2014 18:56 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na linux/unix

    Nasadili nam v praci linux, tak sa potrebujem rychlo naucit linux.

    Nasadili mi v praci noveho sefa anglicana, tak sa rychlo potrebujem naucit po anglicky

    To zas nie je az take jednoduche. Linux je velmi siroky pojem. S linuxom mozes pracovat ako syst. admin, sietovy admin, programator, DB admin atd .... tych pozicii moze byt strasne vela.

    Ja som sa slinuxom stretol prvy krat asi v roku 2000,1,2 (presny rok neviem) a kamarat mi doniesol 3xCD s mandrake za 100 SK (povedal, ze platim len za CD a za napalenie). Cely stastny som si to nainstaloval, ale videl som, ze mi to nejak nejde tak som sa vratil k MS win xp. Vzdy ma to ale pritahovalo a ked som mal uz DSL tak som zacal skusat rozne distra, nebolo ich vela a vyberal som si skor jednoduchsie. Samozrejme som googlil rozne navody, manualy, tutorialy a vela som cital o linuxe a vela som aj skusal.

    Asi v roku 2005 som sa zo susedmi dohodol, ze si spravime malu LAN cca 10 PC. Tak som kupil switch, kable (lanka) a zacali sme po ulici tahat kable :) ked sme to pospajali, tak som zhanal riesenie ako pripojit siet na NET (vtedy som mal usb modem). Musel som si kupit modem a ako router mi odporucili aby som si kupil stary PC nejaky intel PII-PIII s dvoma sietovkami a dal tam freebsd (pfsence). Tak som tak ucinil a islo to celkom pekne, konfiguracia bola cez web, ale PC ma predsa vacsiu spotrebu, tak som sa dostal k RB a mikrotiku. PC mi tak ostal lezat, tak som si povedal ze z neho spravim server. Myslim, ze v tom case bol ubuntu server 8.04 tak som ho nahodil a postupne som tam pridaval sluzby. Ten server teraz uz bezi asi 7 rokov 24/7/365 a vymenil som v nom len jeden fan na zdroji.

    Ono nahodit nejaku sluzbu cez apt-get neni problem a zeditovat nejaky config deto, dolezite je pochopit danu problematiku. Dolezite je vediet co potrebujem robit a ako to urobit aby to bolo dobre. Pri roznych komplikaciach som sa obracal na toto forum a vzdy mi bolo poradene, su tu neskutocny kumaci, ktori toho hodne vedia a chcu poradit aj bez naroku na honorar.

    Ja sa povazujem v linuxe za zaciatocnika, chel by som si na svojom servery este nejake tie sluzby rozbehnut, napr. DNS, VPN server a pod... ale uz sa na to necitim.

    Chcem odkazat tazatelovy, aby vela vela cital a hlavne aby to skusal, ak si nieco precitas, musis to aj realne vyskusat, inak sa to nenaucis a nebudes tomu rozumiet. O linuxe existuje neskutocne vela manualov a su aj v cestine. Treba sa tomu venovat denne, nie raz za 2 tyzdne.

    Ja uz bohuzial nemam tolko casu sa venovat linuxu, ale aspon po veceroch a cez vikendy sa snazim.

    Momentalne sa snazim rozbehnut na linuxe DVB-S2 kartu Sky Star HD2 (lebo uz len ta karta ma brzdi k uplnemu odstaveniu MS) ale nejak sa mi nedari vid

    http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/391092

    Ale linuxovy priatelia nejak na mna zabudli a neviem si s tym rady :)

    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.