abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 583 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.7.2014 20:38 JanM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distro pro editaci fotek a videa
    Je to už starší vlákno, ale připojím se ;-)

    Dělám to podobně: RAW naimportuju do složky /raw (buď kopíruji nebo pomocí digiKamu), v digiKamu přejmenuji dle data a času, pak všechny soubory ve složce otevřu v darktable.

    Primární promazávání dělám podle nálady bud v darktable (v lightable módu je zobrazování rychlé, mám 8 jádrový intel) nebo to všechno rovnou vyexportuji do ../jméno.jpg a promazávám v digiKamu.

    Veškerou správu fotek (štítky, gps, popisky) dělám zásadně jako vložená data do JPEGu - a to v digiKamu. IMHO digiKam je z hlediska workflow nejefektivnější (darktable se mi zdá neohrabaný a omezený). Alternativně by se daly popisky ukládat do RAW (přímo či do xmp side car souboru), ale to obvykle dělá problémy při změně programu pro vyvolávání RAW (dt, bible, ...), neb to štítky domrší či zkonvertuje do své oblíbené podoby. Navíc JPEG beru jako finální výstup, takže štítky preferuji u nich. Dělám to tak už více než deset let, jediná větší akce s aktualizací archivu mne čekala při přechodu z IPTC na XMP v podání digiKamu - to vyřešil hromadně exiftool.

    Nakonec na adresář s JPEGy pustím skript, aby a) přehodil RAW soubory bez odpovídajícího ../fotka.jpg do jiného adresáře, b) kouknul, zda neexistují novější verze JPEG (podle jména, darktable přidává tuším _1, _2) a pokud ano, tak zkopíruje štítky z té starší verze na novější a starou verzi smaže.

    Není problém mít vícero finálních verzí fotek (JPEG, TIFF) - jen je prostě jinak pojmenuji (doplním jméno, aby se lišilo od základního datum-čas.jpg).

    Verzování digiKamu nepoužívám, nějak jsem se s tím konceptem zatím nesrovnal.

    Naprostou většinu nutné editace (včetně občasné retuše skvrn klonováním, aplikaci úprav na oblasti fotky) zvládám v darktable, takže GIMP až na výjimky vůbec nepoužívám. Pokud mám fotku jen v JPEG, tak základní editace zvládne často i digiKam.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.