abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.7. 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.7. 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (21%)
     (4%)
     (8%)
     (2%)
     (4%)
     (4%)
     (31%)
    Celkem 52 hlasů
     Komentářů: 9, poslední včera 15:56
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.9.2014 11:17 logik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sql primary key
    1] Databáze nevyžaduje normální formu. Znamená to, že je špatně normální formy požadovat? Spor byl o to, jestli je vhodné nebo ne požadovat po PK neměnnost, nikoli to, co požaduje DB.

    3) Nepochopil - naopak Ty zaměňuješ příčinu a následek. Příčina je to, že se někdo potřebuje na Tvoje data odkazovat. Následek je, že musíš mít v db identifikátor, nějaké ID, pomocí kterého se na danou entitu odkazuje. Tento identifikátor musí splňovat požadavky PK a navíc být neměnný. Ta otázka stojí - může či má být to id PK?

    Každý refaktoring databáze, který uděláš, tak musí v databázi zachovat tabulku, kde budou uchovány tyto identifikátory. Jinak bys porušil vazbu s vnějším světem (musíš být schopen ten identifikátor i rychle vyhledat). Takže každý refaktoring databáze musí z principu zachovat to, že identifikátor pro vnější svět zachovává vlastnosti PK. Proto argument, že zveřejnění PK zabraňuje refaktoringu prostě není pravdivé - stejnému refaktoringu zabraňuje už samotný požadavek na to, že na data má být odkazováno z vnějšku - a proto není důvod, proč dané ID nepoužít jako PK.

    Vzhledem k tomu, že použití toho ID jako PK má benefity, tak je lepší ho použít.

    --

    Obávám se, že Tvá nechuť k zveřejňování PK plyne z faktu, že dochází k zneužívání těchto ID k odkazování na jiné entity, než ve skutečnosti reprezentují. Tam je pak opravdu při refaktoringu problém (odkazuji se na ID výrobku a chci ve skutečnosti odkazovat na šarži). To je ale špatně, ať už se dané ID použije jako PK či nikoli. V případě, že odkazovatel nemůže tu chybu opravit, pak může být opravdu řešení bez ID vhodnější. V tu chvíli je ale dané ID nikoli můj identifikátor, ale identifikátor odkazovatele, tedy významové ID a tedy od začátku nesplňuje požadavek pro PK.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.