abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (26%)
     (6%)
     (5%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (26%)
    Celkem 143 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 26.7. 20:08
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.11.2014 04:44 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak přepsat volné místo na disku
    Už několikrát jsem tu psal, že RAID{1,5,6} dává smysl pouze tehdy, je-li vestavěný přímo ve filesystému. Jinak z jeho výhod zbude jen směšný zlomek.
    RAID používám kvůli tomu, aby mi to fungovalo, když zhebne jeden (případně dva) disky. Případně ještě pro získání většího výkonu při sekvenčním čtení. To skvěle funguje i bez filesystému. Máš na mysli ještě nějaké jiné výhody?

    Samozřejmě mám na mysli další výhody a ne jen tak ledajaké. Disk nemusí zhebnout. Může pouze obsahovat špatná data (po problému s napájením, vlivem závady nebo vlivem lidského faktoru (začínající administrátor a dd, začínající administrátor a fdisk)). Striktní dodržení vrstev abstrakce způsobí, že RAID vrací špatná data, leckdy jiná při každém čtení. (Stačí si představit, jak se data čtou prokládaně.) RAID na úrovni filesystému tento problém snadno ustojí. Checksum mu řekne, který z disků má pravdu (ať už je to RAID1, RAID5, RAID6 nebo jiný typ redundance), a blok se pak opraví podle replik (RAID1) nebo podle parity (RAID5,6).

    Další výhoda pokročilých filesystémů (ne nutně související s RAIDem, ale přece výhoda) je možnost mít jiný RAID level pro data a metadata nebo dokonce pro různé části filesystému. Kromě elegantního řešení dilemat typu využití místa versus spolehlivost to nabízí ještě jednu pěknou vlastnost — pokud budou například metadata typu RAID1 a data typu RAID0 a jeden z disků v poli odejde, neztratím všechna data. Filesystém bude mountovatelný a některé soubory (ty, které se šťastnou náhodou trefily celé do dostupných bloků) budou dostupné. Právě v malých souborech má člověk leckdy nejdůležitější data… Tohle žádný klasický RAID neumí.

    Poslední zajímavou výhodou filesystémů podporujících atomické checksumy a RAID je možnost replikace dat a/nebo metadat v rámci jednoho disku (resp. v rámci každého z disků pole). U dat to (kromě hodně důležitých subvolumes) až tak velký smysl nedává, ale u metadat to může výrazně pomoct, když se (a) objeví vadné bloky nebo (b) filesystém poškodí nějakým neopatrným zásahem — někdy se člověk nestačí divit, co všechno lidský faktor umí způsobit.

    Uvnitř virtuálního stroje pak samozřejmě poběží operační systém s Btrfs nebo ZFS, který si dovede konzistenci dat na svém virtuálním disku ohlídat.
    Nedovede, protože nemá přístup k původním diskům. Když tedy RAID nebo on zjistí nekonzistenci, nemá jak zkusit, které disky dávají správná data a které špatná.

    Buď k nim přístup bude mít (což se zatím v tolsetech všeho druhu příliš nepodporuje a už vůbec ne v souvislosti s migrací, jak správně podotýkáš níže), nebo zkrátka nevyužije všech výhod RAIDu na úrovni filesystému (zejména co se výkonu týká). Virtualizace má výhody i nevýhody a tohle je (zatím) jeden z kompromisů.

    Dlužno ale zdůraznit, že pomocí „zvol“ na ZFS můžeš vytvářet a exportovat disková média, která jsou nejen redundantní, ale taky automaticky checksummovaná a tedy odolná proti skrytým chybám disků. ZFS tedy umí zabít dvě mouchy jednou ranou — spolehlivý filesystém na serveru a spolehlivá virtuální média pro virtuální stroje. Kdyby tu diskutoval Jirka Paroubek, zeptal by se ostatních filesystémů: Kdo z vás to má?! :-D

    Ideálním řešením je přidělit virtuálním stroji několik logical volumes (vhodně alokovaných podle topologie fyzického úložiště) a nechat ho, aby se o RAID (na úrovni filesystému, samozřejmě) postaral sám.
    To je noční můra. Virtuální stroj mám proto, abych ho mohl bez zásahů zvenku přelejvat mezi různými stroji ve virtualizačním clusteru. Ne, že když ho dám na stroj, který má náhodou jiný počet disků, budu muset spustit komplikovaný rebalance/reshape.

    V tom máš naprostou pravdu. Počet disků fyzického stroje by ale nemusel hrát až takovou roli, pokud by nějaký budoucí virtualizační stack dokázal alokaci disků rozumně zautomatizovat a pokud by počet fyzických disků převyšoval počet virtuálních, což lze očekávat. Do té doby by asi byl schůdným řešením zvol nad ZFS, který se dá (při dodržení správné velikosti) naalokovat na každém stroji jiným způsobem a pokaždé může být distribuovaný, checksummovaný i redundantní, bez ohledu na to, co s ním dělá virtuální stroj.

    Faktem ale zůstává, že pokud filesystém ve virtuálním stroji nemá ponětí o topologii úložiště, bude to mít velmi negativní dopad na výkon. Tohle je jeden z nedořešených problémů (současné) virtualizace.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.