abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 582 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.12.2014 02:52 Radek Hladik | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ovladače - jak to funguje doopravdy?
    Ještě bych dodal, že situace bohužel není úplně tak růžová, i když to často není vina Linuxu.

    U levnějšího HW je často tendence přesouvat práci zařízení do jeho ovladače, typickým příkladem jsou různé GDI tiskárny, kde driver obsahuje téměř všechno, co bylo možno přesunout z vlastní tiskárny do SW. Dalším příkladem jsou různé pseudoraid řadiče, kde se o vlastní fungování raidu stará kód v driveru místo čipu na kartě (nemusím snad dodávat, že takové raidy nepoužívat, nepoužívat nebo alespoň případně nepoužívat :-) ).

    Dalším problémem je, že někteří výrobci nechtějí zveřejňovat kódy od svých ovladačů, takže se pak do jádra nedostanou. Řeší se to často buď pomocí binárního firmware nebo jako nvdia, že v jádře je jakýsi "bridge", který používá binární megablob...

    A poslední poznámka je ohledně závislosti na verzi jádra. Pokud je modul součástí kernelu, tak je pevně svázán s danou verzí a leckdy není možnost ho vyhodit a použít modul z jiného jádra. Takže pokud například jádro 3.tuším asi 15 mělo chybu v intel_idle driveru, tak můžete modul pouze zakázat a nepoužít, případně si přeložit jádro bez něj, ale ne už vzít modul z 3.14... Tedy jde to, ale není to nic pro začátečníka. A pokud naopak máte driver, který se dokompilovává (t.j. není součástí distribuce kernelu), tak ho musíte při každé změně kernelu překládat znovu.

    Ale obvykle vetšina HW funguje bez problému okamžitě ("sama od sebe"), popsané věci se týkají buď ne tak populárních zařízení nebo jsou další drivery v distirbuci zahrnuté od jejího výrobce, často v nějakém non-free repositáři nebo tak podobně...

    A k tomu překládání vlastního jádra a promazávání modulů... Opravdu to za to nestojí - je to hodně práce, která vyžaduje dobrou znalost HW, různých HW API a fungování v jádře, je to náchylné k fatální chybě a nezískáte tím nic - pár 10-100MB na disku, a teoreticky o trochu vyšší výkon, ale to je většinou tak minimální rozdíl, a to ještě buhví jestli, že to za to ani nestojí... Běžný uživatel to často dělá pouze v případě, že potřebuje rozfungovat nějaký HW, který mu nefunguje, ale i tam někdy bývá jednodušší prostě koupit jiný HW, který je lépe podporován...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.