abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.1.2015 21:02 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 linuxy na jeden PC

    Odpovídám na oba předchozí komentáře.

    Jsou dva základní přístupy, jak věci kolem disků řešit:

    • klasický unixový: nástroje jsou malé, každý dělá jednu věc a dělá ji dobře – máme tedy více vrstev (RAID, šifrování, správu oddílů, snapshotů, souborový systém), můžeme si libovolně nakombinovat jednotlivé vrstvy a na každé úrovni si vybrat to, co nejlépe vyhovuje našim potřebnám
    • spojit více vrstev dohromady: na jednu stranu ztrácíme flexibilitu – jeden souborový systém (správce oddílů, RAIDů…) musí vyhovovat všem – ale na druhou stranu některé věci můžou být efektivnější (RAID např. ví, kde jsou uložené soubory a které části tak má zrcadlit; stejně tak snapshoty se budou dělat lépe, když jejich správce ví, co v nich je a nebude to brát jen jako posloupnost bajtů).

    Nemám úplně vyhraněný názor, který z těchto přístupů je lepší. Poslední dobou používám spíš Btrfs a počet vrstev pod ním se snažím minimalizovat, ale nezavrhoval bych ani tu první možnost (vždy bude mít své uplatnění).

    Btrfs je dneska bohužel někde na půl cesty – umí skoro všechno, skoro by ho šlo dát hned na blokové zařízení1 (resp. bloková zařízení), ale bohužel jen skoro.

    Jenže pak si člověk vzpomene, že by potřeboval swap, takže vedle toho Btrfs dá ještě druhý oddíl. U swapu se ještě dá relativně dobře odhadnout, kolik bude potřeba místa. Ale pak přijde virtualizace – ne vždy stačí kontejnerová (LXC), která by běžela nad souborovým systémem, a je potřeba KVM a bloková zařízení pro jednotlivé virtuály2. Nebo zjistím, že Btrfs není úplně nejlepší pro všechny účely a na nějakou jednu věc by se mi víc hodil jiný souborový systém. Nebo si chci jen otestovat více FS nebo třeba udělat dočasný disk, na kterém budu něco divokého provádět a pak ho celý zahodím, místo abych to mazal soubor po souboru. Nebo třeba nasdílet část disku po iSCSI.

    Takže nakonec dopadneš tak, že máš LVM a nad ním Btrfs. Tzn. máme dvě relativně tlusté/složité vrstvy, jejichž funkcionalita se z velké části překrývá. Nebylo by šťastnější jednu z nich vylepšit a překlopit to jedním a nebo druhým směrem a nebýt takhle na půli cesty?

    Další věc je, kde dělat RAID. Můžeme mít pod tím vším MD RAID. Nebo použít RAID v LVM. Nebo použít (i) RAID v Btrfs. První dvě možnosti jsou suboptimální – když už tu to Btrfs máme, tak by bylo fajn používat jeho RAID3. Tak si uděláme dva LV nad různými PV, nad nimi jedno Btrfs a v něm uděláme RAID. Na jednom počítači to takhle mám. Ale přijde mi4, že je tam těch vrstev trochu moc. Nicméně flexibilní to je, což o to. Můžu si vedle toho udělat LV nad jedním PV bez RAIDu pro dočasná data a můžu si udělat LV zrcadlený nad dvěma PV s nějakým jiným FS nebo swapem.

    A pak si do toho zkus zakomponovat ještě šifrování. Dát ho pod LVM je neefektivní, protože bys všechno šifroval dvakrát (pro obě poloviny RAIDu). Takže ho dáš asi spíš nad LVM a musíš spravovat několik klíčů/hesel pro jednotlivé oddíly…

    Prostě si myslím, že by bylo fajn, kdyby Btrfs umělo část svého prostoru označit jako oddíl a zpřístupnit zbytku systému jako blokové zařízení. Už toho umí tolik – není to žádný jednoduchý jednoúčelový FS – že tohle by komplexitu už moc nezvýšilo. Naopak by to umožnilo vypustit LVM5 pod tím. Takové ZFS bloková zařízení umí a nemyslím si, že by to byla až tak zcestná nebo extrémistická myšlenka.

    [1] Klidně bez nějaké prehistorické MBR tabulky oddílů – k čemu taky primární/rozšířené oddíly, když máme Btrfs a subvolume? Stejně bychom měli jen jeden oddíl přes celý disk.
    [2] ano, dalo by se to řešit bootováním po síti a třeba NFS…
    [3] ví, kde je který soubor, není to pro něj jen posloupnost bajtů, kterou je třeba synchronizovat celou
    [4] a to už je co říct
    [5] Nic proti LVM nemám, ale jen mi přijde trochu moc mít LVM a nad ním ještě Btrfs, když to skoro není potřeba resp. nemuselo by být.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.