abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.5.2015 22:41 MadCatX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Live CD a bezpečný internet
    Jak to zhruba funguje:

    Nastartujete linuxovou distribuci z LiveCD. Při startu z LiveCD se standardně nepřipojují pevné disky, takže k datům na nich se nedá přistupovat. Nějaký malware, co by se chtěl trvale zapsat na disk by musel
    1. Být dostatečně multiplatformní, aby na Linuxu vůbec běžel
    2. Zjistit, že v počítači jsou pevné disky, na které se nedostane
    3. Nějakým exploitem získat práva roota a disky připojit
    4. Vymyslet, co a na jaký disk zapsat
    Proveditelné? Určitě. Pravděpodobné, že někdo takto sofistikovaný malware vymyslí? Nijak velká, vzhledem k zastoupení newidloidních OS na desktopech se to nevyplatí. Protože klíčový krok (připojení disků) závisí na zneužití nějaké chyby pro získání práv roota, mělo by šance na úspěšný útok snížit pravidelné instalování bezpečnostních aktualizací. Rychlost vydávání bezpečnostních updatů je na Linuxu v porovnání třeba s Widlemi celkem slušná (i když se to liší projekt od projektu).

    "Policejní virus" není virus ale docela normální webová stránka, která akorát chytře používá běžné technologie (JavaScript, HTML5, možná i Flash). Hlavně kvůli demenci některých webových prohlížečů je možné splácat takový web, který se tváří, jako že "zamknul" počítač. Protože běžné prohlížeče jsou na většině desktopových OS stejné, funguje tenhle "virus" logicky všude. Na druhou stranu ale právě proto, že je to jen otravně vymyšlený web, neměl by být nijak nebezpečný. Docela bych na něco podobného ocenil link, zajímalo by mě, jak se to chová za různých podmínek :)

    Absolutně bezpečný systém neexistuje. Programové vybavení na běžném PC je poskládán z tolika různého software, že nějaká neošetřená chyba se najde vždycky. Linux na tom může být lépe, protože mezi běžnými uživateli je ho málo a malware se pro něj nevyplatí vyvíjet. Taky je různorodější než třeba Windows, takže vymyslet univerzální malware může být složitější. V neposlední řadě hodně pomáhá open source. Jednak se lépe audituje, druhak pokud se objeví nějaký problém, jsou byť i improvizované záplaty k dispozici velmi rychle; třeba Shellshock nebo Heartbleed byly opraveny do několika hodin po ohlášení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.