abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.8.2015 17:42 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký Linux?

    To ale už hodně překrucuješ. Výtka ohledně init systému se týkala Ubuntu, které míchá dohromady instalaci balíčku, povolení služby při spuštění systému a explicitní spuštění služby. Místo tří odlišných úkonů (a jejich protikladů) má jenom jeden pár úkonů. To je nebezpečné, protože uživatel instalující Apache nemusí ani náhodou chtít, aby mu ten Apache někde otevřel nějaký port a začal něco dělat. Dokonce to nechce ve většině případů, řekl bych. Chce si napřed jen nainstalovat balíček, tweaknout trochu konfiguraci (nebo ji přenést odjinud), pak teprve službu párkrát explicitně spustit a zastavit a po čase třeba (až vše funguje, jak má) povolit spouštění té služby při startu. Přesně tohle Ubuntu nedovede a jakýkoliv zastaralý balíček, který si nainstaluju, se mi bude spouštět a klidně může začít poslouchat na síti. (Implicitně možná jenom na localhostu, tedy pokud na daném stroji nejsou zapomenuté nějaké starší konfiguráky, ale ani tohle přece nemusím nutně chtít.) Než tady zase někdo začne kázat o spáse v podobě firewallu, rád bych připomněl, že zabezpečení by mělo mít víc vrstev a nemělo by se v žádném okamžiku spoléhat na jednu jedinou. Ano, firewall je v pořádku. Ale firewall plus žádné nechtěné služby je přece jen o stupínek lepší. (AppArmor taktéž přispívá svou vrstvou, pravda, ale ve srovnání se SELinuxem na Fedoře je to takový slabší odvar.) Nejvtipnější je, když některé balíčky dovedou přidat výjimky do pravidel firewallu, zcela automaticky. :-D To pak celý slavný (a u některých distribucí téměř povinný) firewall najednou ztrácí smysl.

    Zpět k Debianu. O init systému Debianu jsem se nikdy nijak moc nevyjadřoval, protože o skriptech z roku 1990 už bylo řečeno asi tak vše. Zkrátka no comment. No a nedávný přechod na systemd (s asi tak čtyřletým zpožděním za okolním světem) je něco, co mě nijak zásadně nepřekvapuje a co jsem rovněž nikde nekritizoval. Jen jsem se v jednom vlákně pousmál nad žabomyšími válkami mezi různými frakcemi v „komunitě“ kolem Debianu a podotkl jsem, že například Arch víc než rok podporoval možnost volby mezi init skripty a systemd (čímž se uživatelům i celé distribuci jako takové otevřelo dost dlouhé časové okno k vyzkoušení a zhodnocení systemd) a že ještě i poté měl systemd v Archu zajištěnou zpětnou kompatibilitu s init skripty a dokázal tedy spouštět i služby z dosud neaktualizovaných balíčků, které měly pouze init skripty. Proto jsem se poškleboval některým výrokům ohledně šílené apokalypsy, nutnosti okamžitě konvertovat tisíce balíčků a tak dále a tak podobně. Řekl bych na to: Ale no tak, pánové, podívejte se, jak to už dávno vyřešily jiné distribuce, a zkuste si z toho vzít ponaučení. :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.