abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 557 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.8.2015 17:42 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký Linux?

    To ale už hodně překrucuješ. Výtka ohledně init systému se týkala Ubuntu, které míchá dohromady instalaci balíčku, povolení služby při spuštění systému a explicitní spuštění služby. Místo tří odlišných úkonů (a jejich protikladů) má jenom jeden pár úkonů. To je nebezpečné, protože uživatel instalující Apache nemusí ani náhodou chtít, aby mu ten Apache někde otevřel nějaký port a začal něco dělat. Dokonce to nechce ve většině případů, řekl bych. Chce si napřed jen nainstalovat balíček, tweaknout trochu konfiguraci (nebo ji přenést odjinud), pak teprve službu párkrát explicitně spustit a zastavit a po čase třeba (až vše funguje, jak má) povolit spouštění té služby při startu. Přesně tohle Ubuntu nedovede a jakýkoliv zastaralý balíček, který si nainstaluju, se mi bude spouštět a klidně může začít poslouchat na síti. (Implicitně možná jenom na localhostu, tedy pokud na daném stroji nejsou zapomenuté nějaké starší konfiguráky, ale ani tohle přece nemusím nutně chtít.) Než tady zase někdo začne kázat o spáse v podobě firewallu, rád bych připomněl, že zabezpečení by mělo mít víc vrstev a nemělo by se v žádném okamžiku spoléhat na jednu jedinou. Ano, firewall je v pořádku. Ale firewall plus žádné nechtěné služby je přece jen o stupínek lepší. (AppArmor taktéž přispívá svou vrstvou, pravda, ale ve srovnání se SELinuxem na Fedoře je to takový slabší odvar.) Nejvtipnější je, když některé balíčky dovedou přidat výjimky do pravidel firewallu, zcela automaticky. :-D To pak celý slavný (a u některých distribucí téměř povinný) firewall najednou ztrácí smysl.

    Zpět k Debianu. O init systému Debianu jsem se nikdy nijak moc nevyjadřoval, protože o skriptech z roku 1990 už bylo řečeno asi tak vše. Zkrátka no comment. No a nedávný přechod na systemd (s asi tak čtyřletým zpožděním za okolním světem) je něco, co mě nijak zásadně nepřekvapuje a co jsem rovněž nikde nekritizoval. Jen jsem se v jednom vlákně pousmál nad žabomyšími válkami mezi různými frakcemi v „komunitě“ kolem Debianu a podotkl jsem, že například Arch víc než rok podporoval možnost volby mezi init skripty a systemd (čímž se uživatelům i celé distribuci jako takové otevřelo dost dlouhé časové okno k vyzkoušení a zhodnocení systemd) a že ještě i poté měl systemd v Archu zajištěnou zpětnou kompatibilitu s init skripty a dokázal tedy spouštět i služby z dosud neaktualizovaných balíčků, které měly pouze init skripty. Proto jsem se poškleboval některým výrokům ohledně šílené apokalypsy, nutnosti okamžitě konvertovat tisíce balíčků a tak dále a tak podobně. Řekl bych na to: Ale no tak, pánové, podívejte se, jak to už dávno vyřešily jiné distribuce, a zkuste si z toho vzít ponaučení. :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.