abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 0
    dnes 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 21:55 | IT novinky

    1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:33 | IT novinky

    8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Upozornění

    Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:00 | Zajímavý článek

    Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 8
    včera 03:00 | Komunita

    DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    21.5. 12:33 | IT novinky

    Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (56%)
     (29%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 84 hlasů
     Komentářů: 6, poslední včera 14:43
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.11.2015 11:51 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše problém s grafikou na I7-5500
    Zdravím všechny,

    známý si koupil notes bez OS Lenovo G50-80 https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-g50-80-black-d2417648.htm?o=4

    poněkud jsme přehlédli nepřítomnost OS "úžasné W8.1". Když mi smutně ukazoval nabootovaný FreeDos, navrhnul jsem instalaci openSuse, v případě, že mu nesedne, koupíme hranatý windows.

    Později jsem naprosto bohorovně nainstaloval oSuse 13.1, a hned první boot mně uzemnil. Černá obrazovka. Pomohlo "nomodeset", ale ani tak to nevypadalo dobře.

    Grafika se hlásila jako "vmware" (myslím) a openGL nešel.

    V BIOSu jsem tedy vypnul používání dedikované grafiky ( volby byly : 1) jen integrovaná 2) obě ) a vypnul jsem "virtualizační fičury". Po tomto nepomohlo ani nomodeset, grafika nenabíhala (no screen found).

    Upgradnul jsem jádro, xka, intel - konečně i bez nomodeset grafika nabíhala. Nicméně stále bez openGL, a pokud tedy můžu věřit své paměti a úsudku, tak lsmod mi "intel" nevypsal, jen i950 nebo i951 .. nevím teď přesně. lspci mi ukazovalo Intel grafiku ale žádný načtený jaderný modul k ní.

    Googlení mi nedávalo žádnou rozumnou odpověď, vypadalo to, že něco dělám špatně já. V /etc/X11/xorg.conf.d jsem v souboru device natvrdo nařídíl natažení intel. Grafika opět nenaběhla, a to ani s nomodeset.

    Myslel jsem, že jsem asi systém zmátl tím šachováním v BIOSu, rozhodl jsem se nainstalovat suse znova. Teď už jsem dostal naprostý direkt, protože už instalace padla do textového režimu, tak jsem to zabalil a šel na pivo.

    Můžete mě prosím nějak natočit, abych se v tom zorientoval ? Kde je problém? Příliš nový HW ? Starý systém ? Moje ruce ? Hlava ?

    Předem děkuji za záchranné lano.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.