Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Tiskni
Sdílej:
Na nevidomé sere pes. Je jich málo, sami si nepomůžou a časy kdy mohli najít sponzora, který by ten vývoj cvakal, jsou pryč.
Všimněte si, čím útočí citoví vyděrači - slepá holčička jako kdysi už to dávno není. Medicína pokročila natolik, že v dětském věku donedávna oslepl víceméně jen ten, kdo měl smůlu. Ale s mobily nastane brzy nová éra. A hádejte, kdo se na to připravuje nejvíc.
Tak ono je to těžko řešitelné nejenom pro ty slepé. Proto jsem také uvedl link na medailon Cyrila Arthura Pearsona, který svého času patřil nejvlivnějším lidem na světě. Robert Baden-Powel by si bez něj ani neprdnul. Pearson mu dal k dispozici všechno: svoje lidi, média, prostory i prachy. Takovou mediální masírku co proběhla v zemích britského impéria počátkem roku 1907 si až do nástupu internetu nikdo nedokázal ani představit.
Pearson získal svůj šlechtický titul za to, co udělal pro slepé. A věřím tomu, že kdyby byl tehdy tušil co bude za 100 let, že by nepochybně založil nějakou nadaci, která by dnes financovala vývoj na bázi open source.
Dobrovolník to žádný dělat nebude, protože dokud vidí, potřebu řešit takové věci nemá a pokud začne slepnout, už toho moc nenaprgá.
Nevím jestli o tom přemýšlel i někdo jiný z těch co sem chodí, ale pro mne by ztráta zraku byla konečná. Vůbec si nedokážu představit, co bych dělal a jak bych to řešil. A to je také důvod, proč je situace taková jaká je.
Řešením by do budoucna mohly být implantáty, ovšem to nemá s tzv. „přístupností linuxového desktopu” nic společného.
Po pravdě, když se mi náhodou podařilo aktivovat na androidu mód, kdy to začne číst z displeje, měl jsem pocit, že zešílím a jebnu s tím krámem někam ze skály, protože byl absolutně nepoužitelný. Nešlo to ztlumit, nevěděl jsem jak to vypnout, nešlo se dostat do nastavení, nešlo nic.