abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.11.2015 20:23 pentaxxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bonding, 802.3ad, bridge .... jak optimalne propojit 3 zarizeni s dualport kartama?
    Asi nechapu? Muzes to napsat srozumitelne?

    Pokusim se odpovedet na ty uryvky:
    , ale jen pokud to budes pouzivat jen pro cteni a jen hodne velky nefragmentovany soubory. A samo jeden proces. Jakmile spustis dalsi ... padne rychlost na pulku vpohode.
    Ano kopiruji/presouvam velke baliky dat = bezne cca 100 GB dat z SDXC karet, ktere samy o sobe vystaci s 1Gbps (teoreticke maximum maj na 120MB/s) jsou to bud videa cca 20 minut v max rozliseni fotaku a prumerne tak 700 az 1500 fotek v RAW z Nikon D810 = 35 az 45MB na kus. Nebo presouvam sestrihana videa mezi diskem ve Win7x64 a disky bud v UBUNTU nebo QNAPu. A chci pri tom delat i jinou praci a ne cekat az se to dokopiruje, abych mohl pracovat s CAD daty, prohlizet dalsi videa a fotky, ktere v tu danou chvili neskutecne brzdi sit, delat s internetem vzdalene, nechat na pozadi stahnout nejaky ISO nebo drivery atd. Do toho mu muze jeste vlitnout naplanovane zalohovani apod.

    Jestlize neni problem se dvema sitovyma kartama tahat zaroven data z DISKU A ve Win7x64 na DISK C v QNAPu a zaroven pres druhou kartu data z DISKU B v QNAPu na DISK D v UBUNTU a oboji bezi minimalne 90MB/s, coz dohromady dava tech 180 MB/s, tak nevidim duvod proc by to same nemelo fungovat kdyz budou ty same karty v bondu a budu kopirovat ty sama data. Jedine ceho se chci zbavit je prave to abych nemusel resit jestli kopiruju v jednom filemanageru pres jednu kartu a v druhem pres druhou kartu. Doted sem to mel tak, ze nektere disky mam namapovane pres IP prvniho portu a dalsi disky pres IP druheho portu, takze pokud sem kopiroval/presouval/prohlizel/editoval/strihal soucasne dva ruzne typy dat (fotky na jinem disku nez videa a jsou na jinem disku nez data, downloady, instalacky apod.) tak to fungovalo. V podstate jakoby to chodilo zcastence v jedne siti a castecne druhe siti. Samozrejme pokud bych tahal sice pres ruzne karty ale stejny typ dat = napr. fotky z lokalniho SSD a zaroven fotky z SDXC karet na stejny disk v UBUNTU, tak je jasne ze to neni v danou chvili k nicemu. Druha vec je, ze by nevyuzity zbytek propustnosti pri kopirovani na obou kartach mensi rychlosti (treba z tech) slo vyuzit pro dalsi tok dat - napr. internet, RDP, VNC ... atd.

    Takto sem na to mel moznost vyuzit treti onboard kartu = 1 karta do UBUNTU, 2 karta do QNAPu, 3 karta do INTERNETU Tim se dosahl toho, ze celkove pripojeni mohlo bez problemu davat dohromady pres 2Gbps.
    15k HDD da neco kolem 200IOps max. Pomalejsi samo min. A to je limit, se kterym neudelas vubec nic.
    Proc resime IO/s ??? castecne jde o SSD, castecne o SDXC karty, castecne i INET traffic a realne nemam problem tahat necelych 200MB/s z QNAPu po dvou kartach ze dvou oddelenych disku (presneji VOLUME, protoze jde o 4HDD v kombinace D1+D2=RAID0 + D3 bez raidu + D4 bez raidu a jeste jeden pomocny disk pres USB3.0 v ramecku, ale ten ignorujme)
    4diskovej nas, R5, sifrovani ... pri cistym cteni saturuje Gbit (CPU na 100%).
    Co mam zkusenost tak sou NASy ktery v RAID5 daji stezi 50MB/s v klidu, ale to je otazka CPU atd. ..... Pokud jde o muj pripad, tak i kdyby slo kopirovani misto tech 180MB/s co umim ted na 140MB/s + nejakej traffic kolem 15MB/s smerem k UBUNTU nebo TV, tak furt je to lepsi nez mit pouhy 1Gbps na vse.
    Jinak by me fakt zajimalo, co tazatel nechape na tom, ze switch za litr uswitchuje to, co PC za 50k.
    Nerozumim otazce - nechapu souvislosti. Kazdopadne switch ktery bude umet Link aggregation, Web Management a mit vic jak 4 porty za litr nesezenu ani omylem. Navic sem jasne psal ze nechci dalsi kram, ktery neni kam dat a musim vyresit jeho napajeni a kabelaz a starat se o to jestli jede.

    Mozna by to chtelo obrazky. Treba by pak nevznikaly zbytecne dotazy.

    Ja zatim dokazu udelat jen variantu kdy UBUNTU a QNAP propojim bondem a do W7x64 natahnu jen jeden kabel z UBUNTU a jeden z INTERNETu at alespon oddelim interni a externi traffic. Ono pri tech objemech co tu taham je kazdych 10MB/s fakt znat. Berme v potaz ze kopirovani fotek a videa z jednoho foceni trva minimalne pul hodiny, kdyz pres sit netece vubec nic jineho a to nekdy ty karty mam plne i tri.

    Druha moznost je zkusit pujcit dve 10GbE karty a propojit tim UBUNTU proti W7x64 a zkusit jestli to pomuze i na prenosy do QNAPu (soucasne tahani z vice zdroju). Tzn. v UBUNTU mit softwarovy ethernet router pro INTERNET a zbytek vsech LANu dat do bridge. Nicmene to je investice kolem 12 tisic vcetne kabelaze.

    Ja hledam proste nejake lepsi reseni nez nazval bych to 'zapojeni do trojuhelniku', ktere za urcitych podminek skutecne poskytuje rychlost blizici se onem 2Gbps v souctu a je lepsi nez zapojeni vsech tri stroju do jednoho 1000Mbps switche/wifirouteru

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.