abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (79%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 416 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.2.2016 14:21 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše poll vs epoll
    Tak si tvořím ten event loop, protože jsem nic nenašel. Studoval jsem poll a epoll a nejsem z toho nadšený.

    poll

    poll() mi nabízí: přidání descriptoru v O(1), když je místo v poli, O(N), když bude potřeba realokovat. Pak O(N) kopií do kernelu a O(N) kopií z kernelu při volání poll(), a odebrání deskriptoru O(1). Budu muset udržovat 2 pole, jedno struct pollfd[N] a druhé pole ukazatelů na struktury, kde bude uložen pointer na callback a index, kde se fd nachází (aby odebrání bylo O(1)). Deskriptorů nebude hodně (v řádu stovek), ale budou se často měnit. Když bude jeden mít hodnotu 5, druhý 300 a třetí 60000, tak kvůli tomu nechci alokovat (dvě) pole s 60000 prvky, aby to mohlo být O(1), takže potřebuju ten index. Při odebrání prostě na místo přesunu poslední prvek. Každý thread bude mít event loop, takže by to ve výsledku bylo moc paměti. Stačí, že už kernel obsahuje mapování 1:1 na deskriptory, aby to mohlo být O(1). Takže souhrn:
    • Přidání: O(1), 0 syscallů, zřídka O(N) a nějaký syscall na realokaci
    • Odebrání: O(1), 0 syscallů
    • Poll: O(2*N) + něco dalšího v kernelu, 1 syscall

    epoll

    epoll() mi nabízí: stačila by mi struktura, kterou bude udržovat uživatel, ta bude obsahovat callback a deskriptor. Descriptor je potřeba totiž znát k odebrání, při použití obyčejného pollu mu ho můžu předat při volání callbacku, s epollem to možné není, protože ho z navráceného seznamu z kernelu neznám. Každé přidání a odebrání bude vyžadovat jeden syscall. Pollování bude taky jeden syscall a O(M) kopií z kernelu, kde M je velikost epoll bufferu, která se může lišit od počtu descriptorů N. Přidání a odebrání netuším, jestli O(1), nebo jestli má nějakou mapu s O(log(N)) ... Další problém s odebráním je, že musím v O(M) projít lineárně celý seznam "připravených" deskriptů, jestli tam není deskriptor už připraven, abych se ho později nestažil zpracovat. Pokud bych měl buffer stejně velký jako počet deskriptů (kdyby byl věčně plný od epollu(), tak bych ho zvětšoval M až do N), tak by odebrání mohlo být Nějaké O(N * log(N)) + syscall (jestli to má kernel jako mapu).

    Co jsem tak koukal na různé knihovny (libuv, libevent), tak to moc neřeší a alokují si pole, které je velké alespoň jako maximální deskripto, který můžete přidat. Některé mají fixní limit na 1024. To je třeba na mém systému výchozí hodnota pro proces, ale jde zvětšit až na 64k pro uživatelský proces a možná i víc pro roota.

    No moje otázka je, co s tím. Jak to řešit. Cílem je taky co nejméně alokací dělané knihovnou, alokaci by si měl nejlépe řešit uživatel knihovny, ale úplně to nepůjde. Epoll potřebuje nějaký buffer pro výstup a poll i pro vstup, takže sem tam budu muset alokaci provést. Kdybych nechtěl procházet buffer epollu při odebrání deskriptoru, mohl bych třeba alokovat ještě další strukturu a tam teprve ukládat informace s callbackem od uživatele a poznamenat si tam "odebráno", a teprve, až se k ní dostanu, tak ji uvolnit či připravit k dalšímu použití, ale to je další alokace na deskriptor.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.