abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.3.2016 00:47 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID5 - 1 chybějící disk, chybná data
    Co dělám špatně, že jsou data poničená, když jeden disk chybí?

    Všechno špatně. RAID funguje jedině tehdy, ví-li o něm filesystém a je-li integrovaný do filesystému. Tedy Btrfs nebo ZFS dávají smysl jako RAID. Ten RAID, o kterém filesystém neví, je náchylný k silent data corruption, což je přesně tato situace.

    Problém je, že softwarový (ba i hardwarový, to je úplně jedno) RAID 5, který není integrovaný ve filesystému, splní svůj účel jedině tehdy, pokud disky selhávají stylem všechno nebo nic. Předpokládá se tedy, že disk buď vrací 100% správná data a nedělá nikde chyby, nebo okamžitě a úplně selže, aniž by kdy vrátil špatná data. Takový předpoklad je od praxe na hony vzdálený.

    Kdyby tam byl Btrfs RAID 5 nebo ZFS RAIDZ, tohle by se nikdy nestalo díky automatickým checksumům, které filesystém používá. Pro příklad uvažme, jak se z RAIDu 5 čte. Máme-li pole s N disky, pak k přečtení dat stačí 4 disky a na pátém je paritní součet (ať už xor nebo něco sofistikovanějšího). Parita je distribuovaná, tedy každý RAID blok má paritní součet na jiném z disků, aby v RAIDu nebyl jeden přetížený paritní disk. Když je třeba přečíst data, stačí k tomu pouze N - 1 z N disků. Nikdo při čtení automaticky nekontroluje paritu na tom N-tém disku, jestli opravdu sedí — kvůli efektivitě, samozřejmě. Mnohem dalekosáhlejší důsledky z hlediska efektivity má v tomto směru třeba prokládané čtení z několika disků u RAID 1. Ale to už odbočuju. U RAID 5 s N disky je zkrátka potřeba N - 1 operací k přečtení toho, co se zapisovalo N operacemi.

    U hardwarového nebo softwarového RAIDu 5 bez podpory ve filesystému se v případě poškození dat na discích přečtou a vrátí špatná data a nikdo problém neodhalí. Selže-li následně jeden z disků, teprve tehdy se při čtení použije parita. Byla-li původní data špatná, rekonstrukce pomocí parity vrátí zase špatná data, ať už je parita samotná zachovaná správně nebo špatně. Není proti tomu žádná účinná prevence!

    RAID 1 bez podpory ve filesystému má tentýž problém. Při prokládaném čtení nezjišťuje, jestli se repliky shodují, a i kdyby se neshodovaly, bez checksumů nemá absolutně žádnou možnost zjistit, která z replik mluví pravdu.

    RAID 5 v Btrfs nebo RAIDZ v ZFS naopak tohle všechno ustojí bez problémů. Dejme tomu, že při čtení z pole u jednoho disku nesedí checksum pro nějaký stripe. Pak filesystém zaprvé hned ví, na kterém disku jsou pro daný RAID blok špatná data, a zadruhé ví, že musí mimořádně pro tento blok přečíst také paritu (samozřejmě rovněž chráněnou checksumem!) a dopočíst správná data z parity a z N - 2 ostatních zdravých stripů. Navíc je namístě rovnou opravit stripe na tom disku, kde neseděl checksum, aby se pro celý RAID blok zase obnovila plná redundance.

    Pro RAID 1 v Btrfs nebo ZFS platí totéž. Čte se prokládaně jako všude jinde a dokud checksumy sedí, je to v pořádku. Jakmile checksum nesedí, načte se daný blok z jiné repliky — z takové, kde checksum sedí — a následně se obnoví pořádek. Opět přímo filesystém ví, která replika selhává a odkud je možné ji obnovit.

    Je tohle normální chování raid5?

    Ano, je. RAID 5 bez podpory ve filesystému nedává smysl. Je náchylný přesně k těmto chybám, zejména když je na něm navíc ještě nějaký filesystém z minulého desetiletí, který nejen neumí RAID, ale dokonce zjevně ani nedělá checksumy dat. (Hrůza pomyslet!)

    Postupem doby pravděpodobnost okamžitého totálního selhání celého disku klesá, zatímco pravděpodobnost silent data corruption roste. To druhé má taky souvislost s rostoucí kapacitou disků. RAID 5 bez podpory ve filesystému nechrání data před poškozením. Některá fakta se člověk naučí the hard way — tak už to v životě chodí.

    <off_topic>

    Už se těším, až mi jednou zase některý slavný místní žvanil bude tvrdit, že silent data corruption v praxi neexistuje a že disky selhávají jedině jako celek. :-D Skvělou odpovědí pak bude odkaz na tento dotaz. (Ne že by se na webu neválelo hned několik barvitých popisů dalších podobných incidentů.)

    </off_topic>

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.