abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 525 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.5.2016 19:53 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základy dědění v Javě - začátečník
    Proboha, co je to za studijní materiály? Pokud se chcete Javu naučit, doporučuju Učebnici jazyka Java od Pavla Herouta. Akorát se tam teda nedočtete termíny jako „rodičovský podobjekt“ nebo „překrytelná zpráva“, protože v Javě se takové termíny nepoužívají.

    Navíc ten úryvek je nejenom zmatený, ale hlavně je úplně špatně, protože v Javě funguje dědičnost mezi třídami, ne mezi objekty/instancemi.

    Autor se tím textem pravděpodobně pokoušel vysvětlit, že když máte ve třídě nějakou metodu, která může být překryta (override), při volání té metody se zavolá vždy ta metoda, která je na konci překrývání – metoda, která je implementována v potomkovi. A to bez ohledu na to, že tu metodu voláte z metody předka.
    class Zvíře {
    
      public void hlas() {
        System.out.println("Co to?");
      }
    
      public void hlasDvakrat() {
        this.hlas();
        this.hlas();
      }
    }
    
    
    class Pes extends Zvíře {
    
      @Override
      public void hlas() {
        System.out.println("Haf!");
      }
    }
    
    
    class Pudl extends Pes {
    
      @Override
      public void hlas() {
        System.out.println("Hif hif");
      }
    
    }
    
    Zvíře zvíře = new Pudl();
    zvíře.hlasDvakrat();
    //vypíše 2× "Hif hif"
    
    Mohl byste si myslet, že zvíře.hlasDvakrat(), která je definovaná ve třídě Zvíře, bude volat metodu hlas() ze „své“ třídy, ale tak to není – voláte metodu hlas() na instanci třídy Pudl, takže se zavolá metoda, která je v hierarchii tříd nejbližší Pudlovi (postupuje se jen směrem k rodičům) – a to je metoda přímo ve třídě Pudl. Kdyby ve třídě Pudl nebyla ta metoda překrytá, postupuje se výš a najde se ve třídě Pes. Kdybyste tam nevytvořil instanci Pudla, ale Psa, začne se od něj a metoda se najde tam, takže by to vypsalo 2× „Haf!“.

    No a pokud v té rodičovské metodě chcete mít možnost zavolat i ten svůj původní kód, dáte ho do nějaké privátní metody a tu pak převoláte z té metody, která je překrytelná. Pak si při volání vyberete, kterou metodu použijete, podle toho, zda chcete použít ten váš kód, nebo kód, který mohl někdo v potomcích přetížit.
    class Zvíře {
    
      public void hlas() {
        this.hlasImpl();
      }
    
      private void hlasImpl() {
        System.out.println("Co to?");
      }
    
      public void hlasDvakrat() {
        this.hlas();
        this.hlas();
    //nebo
        this.hlasImpl();
        this.hlasImpl();
      }
    }
    

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.