abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.6.2016 14:30 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oprava DNS záznamů
    Především by to chtělo najít si někoho, kdo se vám o poštovní server a DNS bude starat, protože zrovna poštovní server nejde spravovat způsobem „nerozumím tomu, nastavím něco, co mi poradili v diskusi“.

    Ty popsané chyby a varování jsou taková směska, která sama o sobě nic moc neznamená.

    První – http://domena2.cz – to s e-maily vůbec nijak nesouvisí, pro řešení problémů s e-maily to můžete klidně ignorovat.

    Druhé – DMARC. DMARC je jakási nadstavba nad SPF a DKIM, která říká, co se pro danou doménu používá, jak to má být hodnoceno, jaké množství e-mailů vyhodnocovat a kam se mají posílat chyby. Ty poslední dvě části jsou nejdůležitější – umožňují nasazovat politiku postupně. Řeknete, že se má vyhodnocovat třeba 10 % e-mailů a že vám má být poslán protokol s výsledkem. Přijímající server pak vyhodnotí jen uvedených 10 % e-mailů (a zbytek propustí, jako by tam DMARC nebyl), a pošle vám o tom zprávu, ze které můžete zjistit, že třeba odmítl některé e-maily, které by projít měly. Vy pak můžete konfiguraci politiky upravit (a nebo zajistit, aby e-maily byly odesílány správnou cestou).

    Co nejtolerantnější bude příjemce tehdy, pokud DKIM, SPF i DMARC vůbec mít nebudete. Akorát to zároveň znamená, že veškerý spam odeslaný jakoby z vaší domény projde příslušnými filtry příjemce a dostane se až k rozpoznávání dle obsahu – takže vaše doména bude náchylná k tomu, aby byla vyhodnocována jako spam.

    Třetí – reverse DNS a SMTP Banner. Poštovní klient by měl v hlavičce odesílat jméno serveru, které by mělo po překladu přes DNS vést zpět na tento server. A zároveň by k IP adrese serveru měl existovat reverzní DNS záznam (odkazující na jméno), a překlad toho jména by měl vést opět na stejnou IP adresu. Některé poštovní servery některé z těch názvů porovnávají – nejjednodušší je, když má server nějaké jméno, tohle jméno se překládá na jeho IP adresu, k IP adrese existuje reverzní záznam, který vede opět na stejné jméno, a tímto jménem se server také představuje při SMTP komunikaci.

    Čtvrté – TLS. Váš server při příjmu e-mailů nepodporuje TLS, nebo-li šifrované spojení. Dnes si můžete nechat od Let'S Encrypt vystavit důvěryhodný certifikát zdarma, příchozí komunikace tak může být šifrována a nikdo nemůže e-maily odposlouchávat na cestě. Doporučuju na šifrování příležitostně přejít, dnes je tlak na šifrování na webu (HTTPS), dá se očekávat, že v budoucnu bude podobný tlak i na šifrování při přenosu e-mailů. Podobně je dobré nastavit, aby váš klient používal šifrované spojení, když komunikuje s jinými servery. Opět to není úplně jednoduché nastavit, je dobré, když se server pokusí odeslat e-mail nešifrovaným spojením, když šifrované selže, na druhou stranu to je přesně způsob, kterým bude někdo útočit – bude se snažit přesvědčit váš server, že šifrované spojení s cílovým serverem není možné.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.