abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    13.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    12.5. 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (23%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 615 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.11.2016 14:35 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Home server - rozchází se čas
    Zase jste to pochopil špatně. Já se vám snažím vysvětlit, že když počítač s Linuxem běží, nemají na jeho čas hardwarové hodiny žádný vliv. Na některých zařízeních dokonce ani žádné hardwarové hodiny reálného času nejsou, přesto na nich běží Linux a v něm může běžet přesný čas. Jaké máte nebo nemáte vzpomínky neřeším, pouze se podivuji nad tím, že ve svých příspěvcích neustále mícháte dohromady hardwarové hodiny a softwarové hodiny, přitom je to každé něco jiného a čas v běžícím Linuxu je řízen softwarovými hodinami. Jediný okamžik, kdy do toho hardwarové hodiny mohou zasáhnout, je start systému, kdy je možné volitelně softwarové hodiny seřídit podle hardwarových hodin, abyste měl jakýs takýs čas dřív, než se spustí nějaká služba, která je schopná poskytovat přesnější čas.

    Odchylky v softwarovém času nejsou způsobené rozhozenou kalibrací (to právě ntpd dokáže srovnat), ale tím, že použitý čítač má jen omezenou přesnost a jeho primární účel není udržování přesného času, takže se občas může stát, že se nějaký ten tik propásne. Softwarové hodiny mají řádově větší frekvenci, než hardwarové, takže nevím, co byste na softwarových hodinách chtěl podle těch hardwarových kalibrovat. A i kdybyste si je tak kalibroval, tady se bavíme o běžícím ntpd, které softwarové hodiny kalibruje průběžně podle údajů, které dostává přes NTP protokol. Takže případná chyba by se projevovala jenom pár minut po startu, než by to ntpd srovnalo.

    Pokud nechápete rozdíl mezi softwarovými hodinami a nechápete, jak funguje služba ntpd (nastudovat si to můžete třeba zde: Clock Discipline Algorithm), asi těžko tady něco poradíte. Tazatel má problém se synchronizací softwarových hodin pomocí ntpd. Aby se softwarové hodiny za minutu rozjely o půl sekundy, to je opravdu hodně. Napadají mne tři možné důvody:
    • Nějaká podivná platforma, na které se často mění frekvence čítače, který Linux používá pro softwarové hodiny, a Linux ty změny nedokáže podchytit. To mi připadá nepravděpodobné.
    • Síť s velkými rozdíly v latenci, třeba nějaká zarušená WiFi. Problém by pak nebyl v samotných softwarových hodinách, ale v tom, že ntpd nedokáže NTP protokolem získat dostatečně přesný čas. V takovém případě by pomohlo jen použít jiný zdroj přesného času, nebo se smířit s tím, že čas nebude zas až tak přesný a synchronizovat třeba jednou denně skokově přes ntp-client.
    • ntpd dokáže správně získat přesný čas, ale nedokáže ho správně vnutit kernelu. To se mi jeví jako nejpravděpodobnější, protože ty odchylky jsou v čase hodně podobné – tj. zdá se, že ntpd se sice pokusí provést korekci, ale ta není úspěšná, takže další odchylka je podobná té předchozí. Zkusil bych zvýšit úroveň výpisu ntpd, mělo by snad někde vypsat, která operace se nepovedla. Zaměřil bych se na to, zda tam není nějaké nestandardní jádro nebo stará verze ntpd nebo jádra. V běžných distribucích by mělo být aktuální ntpd sladěné s aktuálním jádrem tak, aby spolu fungovaly správně.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.