abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (27%)
    Celkem 135 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.11.2016 14:35 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Home server - rozchází se čas
    Zase jste to pochopil špatně. Já se vám snažím vysvětlit, že když počítač s Linuxem běží, nemají na jeho čas hardwarové hodiny žádný vliv. Na některých zařízeních dokonce ani žádné hardwarové hodiny reálného času nejsou, přesto na nich běží Linux a v něm může běžet přesný čas. Jaké máte nebo nemáte vzpomínky neřeším, pouze se podivuji nad tím, že ve svých příspěvcích neustále mícháte dohromady hardwarové hodiny a softwarové hodiny, přitom je to každé něco jiného a čas v běžícím Linuxu je řízen softwarovými hodinami. Jediný okamžik, kdy do toho hardwarové hodiny mohou zasáhnout, je start systému, kdy je možné volitelně softwarové hodiny seřídit podle hardwarových hodin, abyste měl jakýs takýs čas dřív, než se spustí nějaká služba, která je schopná poskytovat přesnější čas.

    Odchylky v softwarovém času nejsou způsobené rozhozenou kalibrací (to právě ntpd dokáže srovnat), ale tím, že použitý čítač má jen omezenou přesnost a jeho primární účel není udržování přesného času, takže se občas může stát, že se nějaký ten tik propásne. Softwarové hodiny mají řádově větší frekvenci, než hardwarové, takže nevím, co byste na softwarových hodinách chtěl podle těch hardwarových kalibrovat. A i kdybyste si je tak kalibroval, tady se bavíme o běžícím ntpd, které softwarové hodiny kalibruje průběžně podle údajů, které dostává přes NTP protokol. Takže případná chyba by se projevovala jenom pár minut po startu, než by to ntpd srovnalo.

    Pokud nechápete rozdíl mezi softwarovými hodinami a nechápete, jak funguje služba ntpd (nastudovat si to můžete třeba zde: Clock Discipline Algorithm), asi těžko tady něco poradíte. Tazatel má problém se synchronizací softwarových hodin pomocí ntpd. Aby se softwarové hodiny za minutu rozjely o půl sekundy, to je opravdu hodně. Napadají mne tři možné důvody:
    • Nějaká podivná platforma, na které se často mění frekvence čítače, který Linux používá pro softwarové hodiny, a Linux ty změny nedokáže podchytit. To mi připadá nepravděpodobné.
    • Síť s velkými rozdíly v latenci, třeba nějaká zarušená WiFi. Problém by pak nebyl v samotných softwarových hodinách, ale v tom, že ntpd nedokáže NTP protokolem získat dostatečně přesný čas. V takovém případě by pomohlo jen použít jiný zdroj přesného času, nebo se smířit s tím, že čas nebude zas až tak přesný a synchronizovat třeba jednou denně skokově přes ntp-client.
    • ntpd dokáže správně získat přesný čas, ale nedokáže ho správně vnutit kernelu. To se mi jeví jako nejpravděpodobnější, protože ty odchylky jsou v čase hodně podobné – tj. zdá se, že ntpd se sice pokusí provést korekci, ale ta není úspěšná, takže další odchylka je podobná té předchozí. Zkusil bych zvýšit úroveň výpisu ntpd, mělo by snad někde vypsat, která operace se nepovedla. Zaměřil bych se na to, zda tam není nějaké nestandardní jádro nebo stará verze ntpd nebo jádra. V běžných distribucích by mělo být aktuální ntpd sladěné s aktuálním jádrem tak, aby spolu fungovaly správně.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.