abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (26%)
     (18%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (32%)
    Celkem 34 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.1.2017 08:34 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to s DDR
    Už pár generací procesorů a desek nazpátek je řadič RAM součástí CPU. A hodiny pro jádra, RAM a další vnější sběrnice si procesor syntetizuje sám (pomocí PLL, na základě cca jediného vstupního signálu, tuším se jmenuje bclk). Deska dává procesoru prakticky jedinou hodinovou frekvenci, která je pevná. Procesor ji používá jako vnější referenci a umí si na jejím základě vyrobit všechny hodiny které potřebuje.

    Takže pokud se týče RAM, na fyzické vrstvě deska poskytuje pouze dráty mezi paticí CPU a paticí DIMMů. Na jakém taktu po těch drátech bude proceesor s pamětí cvrlikat, to je věcí těch dvou.

    Takže pokud procesor umí 2400 max, budou cvrlikat 2400 max (pokud to paměť umí taky, což o sobě říká v SPD EEPROM). Rozmezí rychlostí, které podporuje procesor, bývá zamčené v hardwaru procesoru - prostě jeho interní PLL syntezátor se nenechá nakonfigurovat mimo předem dané meze.

    Pokud deska tvrdí, že podporuje DDR4 až 3866, tak je to pro Vás příjemná informace, že spoje na plošáku motherboardu = VF vedení mají tak malý rozptyl impedance, že přenesou s přijatelným útlumem a "disperzí" data rychlostí až 3866 MHZ. Tzn. s příjemnou rezervou přenesou Vašich 2400 MHz. Pro Vás tahle rezerva znamená stabilitu.

    Je tu ještě jedna věc: dekódování dat z SPD EEPROM (maličký 8nohý švábík na DIMM modulu) neprovádí hardware CPU nebo něco na desce, ale ty data si přečte a porozumí jim BIOS = kus softwaru, který sice běží na CPU (v tu chvíli ještě v režimu "cache as RAM"), ale ten kus softwaru dodal výrobce desky. Je uložen v SPI NOR Flash na desce. Datové struktury v SPD EEPROM jsou sice standardizované, ale znáte to - vždycky je tu riziko, že se výrobce DIMMu s výrobcem desky navzájem úplně nepochopí a BIOS ten modul buď nataktuje úplně blbě, nebo ho třeba odmítne (s tím že takový neumí použít), což může a nemusí být správné rozhodnutí... Takže v tomto smyslu "podpora" konkrétní značky a modelu DIMMu ze strany desky může mít reálný základ v detekčních a konfiguračních rutinách v BIOSu - v tom, že výrobce desky konkrétní značky/modely DIMMů skutečně otestoval.

    DIMMy (a potažmo RAM čipy) prakticky obvykle umí běžet na více hodinových frekvencích - což je trochu s podivem, pokud si čip sám taktuje 2/4/8 "sampling pointů" mezi dvěma hranami vnějšího hodinového signálu. SPD EEPROM obsahuje jmenovitou frekvenci - ale další časovací parametry (např. základní CAS Latency) jsou udávány nikoli v taktech základních hodin, ale v nanosekundách. Takže BIOS má určitou svobodu, zvolit takt a přepočítat CL (a další wait staty) na celé tiky tohoto základního taktu. A zrovna v téhle oblasti (kromě samotné interpretace dat z SPD EEPROM) bych viděl další prostor pro okrajové nekompatibility mezi BIOSem a DIMMy.

    Taky nelze vyloučit nekompatibilitu skutečně na fyzické vrstvě, někde v kombinaci CPU vs. RAM čip vs. spoje na motherboardu - ale to je spíš okrajová záležitost pochybných značek motherboardů a RAM čipů. Nedodělky v BIOSu jsou myslím mnohem běžnější. Nekompatibilit RAM vs. motherboard jsem viděl už dost, zejména v generačně mladém hardwaru, a často to končí tak, že v novější verzi BIOSu najednou "dříve problémové" RAMky chodí jako víno (bez úprav na plošáku motherboardu).
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.