abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 579 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.2.2017 00:03 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to s DDR

    Nedalo mi to a trochu jsem se začetl. Vzpomněl jsem si totiž, že signály CAS/RAS/WE jsem viděl už dávno na RAMkách o velikosti jednotek kB.

    Ultra-klasická asynchronní DRAMka 4164 má vstup a výstup (D a Q) o šířce jeden bit :-) Tzn. pro osmibitový CPU jich bylo potřeba 8 švábů paralelně (sběrnice o šířce 1 Byte).
    Oslnivých 64 kilobitů DRAMky 4164 je organizováno v matici 256 řádků (rows) x 256 sloupců (columns). Při dávkových přenosech ("page mode", nepatrně zavádějící název) se čtou postupně bity v řádku. Jako když čtete text v latince. Těžko říct, zda na konci řádku dojde k "wrap-aroundu" a odskoku na nový řádek. Uvnitř jsou dva adresní dekodéry: jeden řádkový a druhý sloupcový. Vnější rozhraní má 8 adresních bitů (A0..A7), takže se adresa přenáší nadvakrát: nejdřív se nakrmí 8bitová adresa do řádkového adresního dekodéru, její "strobe" signál se jmenuje ~RAS. Následně se nakrmí 8bitovou adresou taky sloupcový dekodér, při sestupné hraně signálů ~CAS. První (kratší) povinná pauza zvaná t(RCD) je mezi sestupem ~RAS a ~CAS, tzn. mezi oběma adresními slovy. Druhá (delší) povinná pauza se jmenuje t(CAS) - ta běží od sestupné hrany CAS do okamžiku, kdy se kaskáda hradel adresních dekodérů ustálila. Jde hlavně o sloupcový dekodér, protože řádkový má náskok. Ejhle naše moderní CL. Sloupec zde evidentně znamená granularitu 1 bitu (a je to tak i v moderních DDR DRAMkách) čili CAS Latency = ustálení sloupcového adresního dekodéru = ustálení "ukazatele na konkrétní detailní adresu", na úrovni tohoto čipu 1 bit, na úrovni celé paměti u 8bit CPU 1 byte.
    V datasheetu je vnitřní blokové schéma čipu, časovací diagram a asi o stránku výš tabulka s hodnotami těchto časů.
    Je k dispozici také časovací diagram pro "page mode", tzn dávkový přenos. Ten se děje tak, že držíte ~RAS aktivní (log.0) a jednotlivé bity (hostitelské adresy) taktujete kladnými pulzy signálu ~CAS, čímž dochází k automatické inkrementaci sloupcového dekodéru. Nenašel jsem v datasheetu zmínku, zda se automaticky inkrementuje také řádkový dekodér...

    Rovněž klasická asynchronní DRAMka 41256 má vstup a výstup (D a Q) stále o šířce jeden bit :-) Tzn. pro osmibitový CPU jich bylo potřeba 8 švábů paralelně (sběrnice o šířce 1 Byte). Má už ale kapacitu 256 kb, tzn. čtyřnásobnou oproti 4164. Ten čtyřnásobek je implementován zvětšením matice na 512 x 512 bitů. Což se projevilo rozšíření adresní sběrnice z 8 na 9 bitů (A0..A8) - tzn. během dvou adresních cyklů přibyly dohromady dva adresní bity, odtud čtyřnásobná naadresovatelná kapacita.

    Máte pravdu, že moderní DRAMky obsahují uvnitř několik dílčích "matic" - říká se jim patrně Banky. V odkazovaných (dnes už starších) DDR RAMkách firmy Micron má Bank rozměry matice 8192 řádků X přiměřený počet sloupců (zde 512 nebo 1024 nebo 2048), a tento model DRAM švábu obsahuje takové banky 4. Kromě toho může mít šváb šířku datové sběrnice 4 nebo 8 nebo 16 bitů podle modelu. Na 64b široký DIMM je pak potřeba 16, 8 nebo 4 švábi. Unbuffered šváb má na vstupu 13 adresních bitů (A0..A12), dva bity pro výběr jednoho ze čtyř interních Banků (BA0/1), 4/8/16 bitů DQ (datové signály jsou obousměrné) a stále zde samostatně existují i klasické signály CAS, RAS a WE. Čili i zde platí, že signál CAS na sestupné hraně latchuje adresu jednotlivého adresního místa v RAMce a pak se čeká na jeho vzestupnou hranu, při které už RAMka má mít vystavená data na výstup. Na vnějším rozhraní švába je vidět také signál CS = chip select, který v DIMM modulu odpovídá jednomu "ranku" (který je patrně někdy nazýván také "side" nebo "row", asi kvůli zmatení nepřítele). DIMM může mít "ranků" několik. Zdá se, že "bank select" signály BA0/1 nejsou zaměnitelné s adresními signály A0..An - protože adresa se přes A0..An předává ve dvou cyklech, zatímco BA musí ukazovat na tentýž bank v průběhu celé transakce. Z toho plyne, že pro správnou funkci musí hostitelský řadič RAM vědět, kolik banků používají švábi na daném DIMMu. Ostatně by měl znát také rozměry matice Banku (kolik řádků a sloupců), aby správně půlil adresu na signálech A0..An.

    Pokud se podívám na pinout DIMMů, tak DDR3 unbuffered DIMM má 16 bitů adresy (A0..A15), 3 bity pro "bank select" (BA0..BA2 = až 8 banků v rámci čipu) a ještě navíc 4 chip-selecty (tzn. quad-rank max). To by mělo stačit na mnohem větší DIMMy, než jsou běžně dostupné 8GB moduly :-)
    U DDR4 je pár změn: adresní signály A0..A17, Banky ač čtyři (BA0/1) ovšem přibylo další patro zvané Bank Groups (BG0/1). Čili už ne 8 Banků max jako u DDR3, ale až 16 Banků. A zdá se, že přibyl údaj Page Size (v bajtech) - pokud správně chápu, "page" odpovídá jednomu DRAM řádku. V uvedeném PDF se mluví o geometriích cca 64k řádků X kolem 1k sloupců (bitů na řádek). A signály CAS/RAS/WE mají odejít do důchodu (nahradí je jinak kódovaný "command"). Trochu se v tom začínám ztrácet :-)

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.