abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.2.2017 00:47 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: video kodek a formát | prosím o vysvětlění
    Tak ano, spousta vývojářů (třeba z FFmpegu a příbuzných projektů) používá chybnou terminologii, a to nejenom v této oblasti. Ale to je jenom lajdáckost z jejich strany, na tyto věci, na nějakou preciznost vyjadřování, prostě nehledí (stejně jako jsou často velmi nepečliví třeba v psaní textu obecně, ať už ve zdrojovém kódu, dokumentaci, na webových stránkách či jinde).

    Jinak ti, kteří to dělají opravdu nějak seriózně a „oficiálně“, jako třeba MPEG (respektive ITU-T), Microsoft a tahle stará škola, tu správnou terminologii v oficiálních materiálech dodržují. Např. ve specifikaci H.264 se H.264 (i ty předchozí standardy) důsledně nazývá „coding standard“, o kodeku tam není řeč (např. standard AAC mnozí často mylně komolí jako Advanced Audio Codec, přitom jediný oficiální, správný název je Advanced Audio Coding, stejně tak jako třeba H.264 je MPEG-4 Part 10, Advanced Video Coding, nikoli Advanced Video Codec, jak rovněž často i autoři softwaru ve svých programech mylně píší).

    Obecně tedy lze H.264, VC-1 a podobné nazývat video coding format, tedy česky snad formát kódování videa. MP3, AAC a další pak audio coding format, tedy formát kódování audia.

    Formát souboru, ve kterém jsou zapouzdřeny, tedy MP4, AVI, Matroska a další, jsou pak container formats, tedy formáty kontejneru (kontejner jsou ta skutečná data, která jsou zapsána, ta obálka souboru, formátem kontejneru jsou pak ty jednotlivé formáty té obálky jako Matroska a spol.)

    Samozřejmě, že v reálném světě se tyto pojmy velmi často používají chybně (třeba i takovou drobnost, že formát kontejneru jako třeba MP4 není kontejner sám, si mnoho i chytrých lidí neuvědomuje). Stejně jako velmi mnoho lidí píše chybně spoustu jiných věcí. Třeba standart místo standard. Ale za prvé, drtivá většina těch, kteří to píšou chybně, tomu nerozumí (naprostá většina lidí jsou laici v oboru), za druhé, psát to vědomě s tím, že je to chybně, i když tomu rozumím, a vědomě míchat dohromady pojmy, hrušky a jabka, nemá jedinou výhodu, zato spoustu obrovských nevýhod. Spousta lidí je tím obrovsky zmatena a drtivá většina zmatků a nedorozumění v této oblasti, které už dvě dekády přetrvávají, pramení z nesprávného používání těchto pojmů (argumentem, kteří zastánci chybného užívání pojmů překládají, je ten, že tím usnadňují porozumění laikům, ale realita je zcela opačná, jenom jim problematiku totálně pomotávají). Není tedy jediný rozumný důvod, proč tyto termíny nepoužívat správně, pokud je znám.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.