abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (26%)
     (6%)
     (5%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (26%)
    Celkem 144 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 26.7. 20:08
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.3.2017 16:21 jn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak dlouho vydrží obsah flešky
    Je to už několik let, co jsme na to ve škole narazili. Tehdy šlo o nějaký hw vystřelovaný do vesmíru, kde bude vystavený kosmickému záření a člověka, který kolem toho dělal nějakou doktorskou práci. Vykládal nám právě o tom jak kosmické záření ovlivňuje jednotlivé technologie (procesorů a pamětí) a přes dotaz pana profesora, jak je to s fleškami se dostal právě na to a pak na CD (tam se původní mnohaleté odhady snížily na 20 let, po kterých zjednodušeně přestane být plast průhledný, a tehdy uplynulo právě 20 let od vydání těch prvních ... tedy ne barvivo (odrazivo), ale subrstrát je tím limitujícím faktorem). Ukazoval nám také grafy, jak vypadá prostorové rozložení chyb v čipu vystaveném kosmickému záření.
    Pokud jde o flešky, ty ani nemusí být vystavené kosmickému záření, respektive tam se tohle nemusí řešit, protože chyby způsobené kosmickým zářením jsou prý nesrovnatelně menší s přirozeným zapomínámín. Ale protože uvnitř je implementovaná nějaká redundantní kontrola a oprava chyb, tak se jako uživatelé o tom ani nedozvíme.
    U těch flešek jsou dvě základní topologie paměťové buňky NOR-Flash a NAND-Flash. Přesně si to už nepamatuju, ale to by se našlo na (anglické) wikipedii. Jedna z těch technologií je normální, protože ty buňky jsou menší a lze udělat větší kapacitu, ale v tomto ohledu horší. Ta druhá je používaná pro průmyslové paměti, které jsou sice menší a o dost dražší, ale neměly by zapomínat. Ale právě tento člověk také přidal zkušenost s těmito pamětmi, které jim také zapomněly komplet firmware (takže ani to není stoprocentní).
    Paměťový element tvoří jakoby kondenzátor (kapacita hradla MOS, pokud mě paměť neklame), který je možné nabít a určitým způsobem i vybít.
    Důležité je, že tam k žádnému průběžnému dobíjení nedochází (narozdíl od refresh dynamických pamětí). Při mazání se určitá skupina buněk vybije (pár neposlušných elektronů zůstane a po několika(stovkách nebo tisících) cyklech je nepoužitelný). Stejně tak při nabíjení mohou elektrony skončit mimo určený kanál, odkud je není možné při vybíjení vypudit. Mezi tím se na náboj v buňkách nesahá.

    Závěrem tedy:
  • Připojená nebo nepřipojená fleška by na tom měla být stejně
  • K chybám dochází (prý běžně), ale firmware flešky je opravuje, samozřejmě lze opravovat chyby jen do určité míry
  • Pokud nedojde k nějaké jiné chybě, mělo by se to projevovat postupným nárůstem chyb

    Odborníci nechť odpustí možné nepřesnosti, není to můj obor a jen reprodukuju, co jsem se před léty dozvěděl na jedné zajímavé přednášce. Ostatně také se rád poučím, nebojte se tedy případné bludy uvést na pravou míru.
  • V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.