abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 398 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.3.2017 21:53 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi bridge
    Všechna SoHo APčka (plasťáky za pár stovek až třeba do 4 tisíc) svítí zhruba stejně. Mají stejný povolený výkon rádia (teoreticky 100 mW celkem za všechny porty) a používají zhruba stejné všesměrové antény. Pokud bych já chtěl "prosvítit zeď", sáhnu po nějakém Mikrotiku a zkusím najít nějakou decentní panelku nebo sektorku, která nebude v interiéru moc rušit (kosmeticky). A to by bylo aby nebylo. A nakonec není třeba to ani přehánět s výkonem, protože ten 1 W co Mikrotik reálně umí (některé modely), je jednak nelegální, zejm. v interiéru bych se držel zpátky, a navíc pokud naproti nebude taky 1W mikrotik, tak se ten dosah zvětší jenom jedním směrem. Zato ostrá anténa zvedne zisk obousměrně :-D Můj oblíbený RouterBoard do role AP je RB912. Je sice jednopásmový (buď 2.4 only nebo 5 GHz only) ale ono díky tomu to rádio je jednodušší, levnější a jakostnější. Totéž platí o anténách. Dual-bandový kočkopes nikdy nebude ladit tak dobře jako jednopásmová fešanda. Pokud chcete, aby to rádio dlouho vydrželo, dopřejte mu trochu vzduchu, nezavírejte ho i v interiéru do hermetické tabatěrky.

    Pro svícení skrz zeď bych doporučil určitě spíš 2.4 GHz než 5 GHz. Takže začít třeba RB912 ve variantě 2.4 GHz onboard a zbyde Vám MiniPCI-e slot, do kterého si můžete později strčit 5GHz R11e, pokud se Vám jednoho dne zasteskne po 5 GHz pásmu. Toto řešení má dvě rádia a může jet v obou pásmech simultánně.

    Koukám že se snad úplně přestaly dělat sektorky jiné než MIMO. Nechápu. Mě šlo vždycky spíš o dosah než o měření pindíků (navázaná rychlost), a v tomhle ohledu mi kupodivu vycházel líp provoz skrz jediný rádiový konec (chain), konkrétně 802.11a (z principu jedním anténním portem) na delších vzdálenostech často dosahovalo lepších výsledků, než 802.11n MIMO, ať už s rovnoběžnou nebo kolmou polarizací. Ale pro svícení skrz zeď, asi proč ne. A vždycky jde jeden port odpojit, nebo líp jeden TX chain softwarově zakázat. Rádia Mikrotik mají všechna po dvou portech, takže k MIMO anténě počet portů hezky pasuje. Ještě vybrat odpovídající pigtaily (pozor: na mikrotiku MMCX), dokonce by se asi dalo propojit rádio přímo se sektorovou anténou, pokud má anténa RSMA konektor (případně použít spojku RSMA samec-samec) tzn. dalo by se obejít bez tuhého outdoorového propojovacího kabelu. Čím míň kabelů, tím míň útlumu. Pokud RSMA spojku neseženete na i4wifi, zkuste SKT ("velkoobchod" - pan Mirvald).

    Zbývá dořešit, co s tím vrabčím hnízdem :-) Prodávají se hotové plechové kryty do interiéru, nebo stačí vyžebrat od klempíře odstřižek lakovaného hliníkového plechu a ohnout v ruce do podoby krytu... (nejlíp si ho rovnou nechte naformátovat, aby dlouhé hrany nebyly ožižlané ručními nůžkami na plech). Výsledek bude při vší snaze nejspíš dost steampunk. Nic pro vyznavače nakouslého jablka. Samozřejmě i pokud se týče konfigurace.

    Apropos konfigurace: pokud Vám správně připadá, že u SoHo plasťáků máte s konfigurací svázané ruce, Mikrotik RouterOS ve Vás na první pokus vyvolá pocit fóbie z volného prostoru. Po nějaké době zjistíte, že spoustu těch hejblátek vlastně nepotřebujete, a že základní konfigurace je pořád asi 10 základních bodů, ale přesto ta volnost je značná a opojná. Aspoň pro mě. A pokud by mi zdánlivá klikací volnost Mikrotiku nestačila, můžu se vždycky pustit do OpenWRT (a umazat se nikoli po lokte, ale po ramena).

    Rodičům jsem asi před osmi lety koupil domů TP-Link tuším 741, preventivně jsem uvnitř vyměnil kondíky za solid-poly, flashnul OpenWRT, a od té doby jsem o něm neslyšel. Jenom když přijedu na návštěvu, všimnu si, že ESSID stále svítí.

    Mimochodem... je trochu problém změřit pod Windows na klientu trochu přesně sílu signálu. Pod Linuxem se k těm decibelům vždycky nějak dopracujete, ale pod Windows máte jenom asi 5 čárek. Což je dost bída. Dá se stáhnout třeba Inssider, který je výborný jako přehledový scanner pásma (starší verze tuším včetně 2.x fungovaly i zadarmo) ale moc neposlouží jako maličký "teploměr v koutě desktopu". Bohužel se nějaký subtilní a přesný WiFi teploměr cejchovaný v dB do Windows docela těžko shání. Existuje pár teploměrů v podobě Windows 7 "sidebar gadgets". Novější verze Windows sice gadgety už oficiálně nepodporují, ale tuším existuje nějaká 3rd-party aplikace, která podporu přidá (jenom nevím, jestli chodí i staré "sedmičkové" gadgety, a jestli konkrétně sedmičkové WiFi teploměry se chytí na WiFi API třeba ještě v desítkách). V mé konzervativní "průmyslové" branži se spousta zákazníků drží sedmiček zuby nehty, takže jsou staré gadgety pro mě použitelné. Prakticky jediný teploměr, který umí ukázat sílu v dB, je Xirrus - s ohavným falešným radarovým "okem", které bohužel nejde vypnout. A je třeba se mu trochu pošťourat v konfiguraci, protože má jakési dva režimy zjišťování síly signálu a ten co je v defaultním nastavení většinou nefunguje :-) Smutné je, že "decibely" málokdo ocení. Já už mám vyzkoušeno, v jaké vzdálenosti od AP mám vidět cca kolik dBmW (v RX směru je to číslo záporné), a vím co deciBel znamená. Jako absolutní jednotka síly signálu je dBmW jednoznačný. Přesto když se někomu Xirrusem pochlubím, obvykle reaguje skelným pohledem a otázkou "-37 dBmW... to je mi k ničemu, kolik to znamená procent?" (což je situace, kdy mám chuť tazatele poslat zcela autisticky a škodolibě někam do hodně sprostého místa, což si ale mohu dovolit jenom k opravdu dobrým kamarádům).
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.