abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.4.2017 22:56 Tom13
    Rozbalit Rozbalit vše propojení dvou sítí pomocí VPN
    Zdravím, již několik dní se peru s problémem propojení dvou LAN sítí přes internet pomocí openVPN, než se ale zeptám úplně konkrétně, rád bych věděl, jestli se vůbec ubírám správným směrem.

    Mám dvé domácí sítě, jedna má veřejnou IP adresu, co se nemění, tak mě napadlo, že si je propojím přes openVPN - před několika lety jsem ho využíval na připojení z domova do práce, po připojení jsem si spustil VNC a v podstatě pracoval z domova, ale to probíhalo na Windows a bylo to pouze propojení server - klient. Nyní bych rád ty své domácí sítě propojil tak, aby to vypadalo jako jedna síť. Koupil jsem si tedy 2x Raspberry Pi 3 a začal - v sítích se až tolik nevyznám a v Linuxu už vůbec ne, ale podařilo se mi dopracovat až do fáze, kdy mám částečně funkční openVPN tunel. Částečně proto, že se tunel vytvoří, ale daří se mi ping pouze z klienta na server - to ale zatím není co mě zajímá.

    Našel jsem si, že openVPN může pracovat buď jako routovaný tunel tun, nebo jako bridgovaný tap - routovaný podle všeho potřebuje dvě různé sítě, ale má menší zatížení provozem, bridgovaný naopak pracuje s jedním rozsahem IP adres, ale díky tomu je více vytížený - pokud jsem to pochopil správně.

    To co mě zajímá je, který tunel by byl v mém případě lepší, když bych chtěl, aby se obě sítě po propojení chovaly jako jedna - abych poté z Windows v okolní síti viděl všechny zařízení z obou sítí.

    A teď k těm sítím

    první: modem poskytovatele s veřejnou IP -> můj router -> domácí síť - v ní by byl i umístěný první Raspberry jako VPN server

    druhá: modem poskytovatele s veřejnou IP -> můj router -> domácí síť - v ní by byl i umístěný druhý Raspberry jako VPN klient

    Obě sítě mám teď na IP 10.11.12.0 255.255.255.0 - první síť cca 6 zařízení, druhá cca 8 zařízení, něco s pevnou IP a něco přes DHCP - není problém ale podle potřeby změnit IP sítě - při routování jsem chtěl použít u druhé sítě IP 10.20.30.0 255.255.255.0

    Abych to lépe otestoval, protože sítě samozřejmě nejsou u sebe, vzal jsem si dva routery, ty na WAN propojil, na jednom dal tu veřejnou IP na kterou bych se připojoval reálně a u toho druhého IP o jednu vyšší, vnitřní rozsahy jsou oněch 10.11.12.0 a tam je VPN server, druhá má těch 10.20.30.0 a je v ní klient - ping na WAN mi jde z obou podsítí, routovaný tunel se mi vytvoří, ale ping projde pouze směr klient -> server, opačně nikoli a nevím proč, do tunelu mi ping projde jen na určité adresy tunelu - ale jak jsem psal, jedná se o routovaný tunel a teď nevím, jestli by mi vyhovoval. Bridgovaný jsem zkoušel také, ale tam mi ping neprošel nikam i když se tunel vytvořil. V této chvíli mě ale hlavně zajímá, kterým tunelem se mám zabývat, aby mi to fungovalo tak, jak jsem popsal výše - všechno bude dostupné a viditelné všude.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.