abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.9.2017 17:37 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Využití Dockeru v domácím serveru.
    Bylo mi doporučeno použít kontejnéry.

    Proč? K čemu? Není lepší udržovat si server aktuální a rozumně zabezpečený?

    Kontejnery se hodí v případě, že chce člověk používat víc různých operačních systémů (KVM) nebo víc různých userspace a distribucí téhož systému (LXC). Třeba pro vývoj, testování a tak podobně. Nevidím ale důvod, proč něco takového používat na domácím serveru. Operační systém je víceúlohový a víceuživatelský právě proto, aby například celý LAPP stack mohl v pohodě běžet na jednom stroji.

    Před několika lety se rozmohla taková móda, ba možná přímo choroba, která se projevovala cpaním všeho do kontejnerů. Ještě bych asi vyhrabal tu debatu, kde jsem se ptal na něco ohledně hostapd a hned se vyrojilo několik kecalů, kteří se ptali, jak je vůbec možné, že můj domácí server s LAPP stackem, XMPP serverem, mail serverem a cca 10 dalšími službami má DNS server jinde než v "kontejneru" a jak je vůbec možné, že na tomtéž serveru běží hostapd. Inu, protože Linux je víceúlohový a víceuživatelský systém. Proto. Není důvod kvůli nějaké módní vlně předstírat, že je tomu jinak. Pokud jde o využití procesoru nebo RAM, izolace tohoto druhu se dá zajistit velmi jednoduše přímo na úrovni systému, opět bez kontejnerů.

    Naštěstí už ta módní vlna zmizela a dnes už se tady moc neobjevují "rady" typu "všechno musíš mít v kontejneru nebo rovnou v popelnici".

    Nejdůležitější úvaha asi je, že pokud je napadnutelný kterýkoliv z "kontejnerů", je situace ve srovnání s napadením celého systému sice lepší, ale jenom o malý fous. Horší naopak je, že pokud má člověk několik "kontejnerů", udržovat je všechny rozumně nastavené, aktuální a zabezpečené může být oříšek. To k bezpečnosti zrovna dvakrát nepřispívá. Jeden pravidelně aktualizovaný systém (například se SELinuxem) může být nakonec bezpečnější než deset zanedbaných kontejnerů a popelnic.

    Předpřipravené docker kontejnery, na kterých se dá vyzkoušet třeba nějaký zajímavý software, jsou samozřejmě bezva; nic proti nim. Tohle už je spíš věcí osobní volby. Já preferuju jednoduché povolení démona v systemd, nastudování konfigurace a úpravu konfigurace do podoby, které rozumím. Předpřipravený kontejner nikdy nebude fungovat navlas přesně tak, jak chci/potřebuju, a jakmile bych do něj musel vrtat, už se mi (časově) mnohem víc vyplatí spustit si službu prostě rovnou na serveru.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.