abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.9.2017 09:29 xHire | skóre: 21 | blog: Linuxovník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Big endianový ARM – jak spouštět uživatelský prostor?
    Nechybí ti tam třeba /dev nebo něco takovýho?
    Ano, to je dobrý postřeh, chybí. :c) Nicméně to není ten problém (jádro i tak různě reaguje na validní a nevalidní binárku initu) – po vytvoření adresáře (a přidání rootfstype=ext2 do argumentů jádra):
    …
    [    1.362144] ata1: SATA link down (SStatus 0 SControl 300)
    [    1.371609] VFS: Mounted root (ext2 filesystem) readonly on device 179:1.
    [    1.381027] devtmpfs: mounted
    [    1.384219] Freeing unused kernel memory: 200K (c0480000 - c04b2000)
    [    1.390577] This architecture does not have kernel memory protection.
    [    1.420708] Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init! exitcode=0x0000000b
    [    1.420708] 
    [    1.429884] Rebooting in 10 seconds..
    Toolchain (tedy i libc) sis nakompiloval sám?
    Základ mi nakompiloval crossdev (gcc, glibc, binutils a možná ještě něco), zbytek jsem si tam doinstalovával normálně přes portage (emerge). Když pominu perl, tak tohle byla ta naprosto bezproblémová část – v Gentoo má člověk všechny tyhle věci bez práce.

    Jako init tam mám normálně openrc, ale to je přecijen docela velká věc, takže pro neúspěch testuji na mnohem jednodušších a staticky linkovaných programech (i bash jsem zkoušel).

    Ono jádro při svém spouštění jako první instrukci zavolá setend be (v arch/arm/kernel/head.S), což procesor přepne do BE módu. Dokumentace říká:
    Data accesses can be either little-endian or big-endian as controlled by the E bit in the Program Status Register.
    Což mě vede k tomu, že endianita je rozhodována per proces. Jinými slovy mám za to, že ty binárky mám zkompilované dobře (resp. jsem nezaznamenal nic, co by napovídalo opaku, ani známky, že by se to mohlo dát dělat nějak jinak) a že problém mám na straně jádra, které ten E bit nenastaví. To mi přijde divné, protože jistě nejsem první, kdo spouští Linux v big endianovém módu na bi-endianovém armu. Vyvozuji si z toho, že něco nedělám nebo dělám špatně.

    Koukal jsem několik dnů do jádra, ale neidentifikoval jsem bod, kdy jádro přestane držet procesor a začne běžet uživatelský proces (že bych si to zkusil hacknout a třeba zavolat setend nebo nahodit ten bit v PSR). A neumím programovat v assembleru, že bych si splácal jednoduchou binárku, která by si jako první zavolala setend be, a teprve pak začala něco dělat (ale stačilo by i skončit s nějakým identifikovatelným návratovým kódem). :c) (Což by bylo užitečné jako proof-of-concept, ne jako řešení.)
    Kryptoměny a bločenka.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.