abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.10.2017 16:10 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak rozdelit disky na server, jaký RAID a co pouzit btrfs nebo zfs
    Jak už bylo poznamenáno čtení není vše. Disky v současnosti mají cca 200-250MB/s rychlosti sekvečního přístupu. Při sekvenčním čtení RAID10 mohou všechny 4 disky číst současně jiná data, a řízení pole to nakonec sloučí do výsledného toku. Už sekvenční zápis bude pomalejší, protože zapisovat různá data mohou jen dva různé disky, druhé dva píšou přesnou kopii, což se v nárustu rychlosti neprojeví. Ale hlavně jde u SSD o množství jednotlivých zápisů za sekundu IOPS. Disk na 7200 rpm se otočí 120 krát za sekundu. což znamená, že když v náhodném čase dostane nějaký požadavek na čtení nebo zápis tak mu může trvat až 1/120 sec než se k datům dostane, když hlava zrovna minula radius kde data jsou (nebo se nestihla k nim včas přesunout) seek time je kolem 8-9ms a celé to znamená, že efektivně rotační disk má tak 100-120 IOPS za sekundu. SSD má 40 000 IOPS a více. To je ten hlavní rozdíl. Pokud při startu aplikace je naprogramováno, že se celkem 500 hrábne někam na disk (program, knihovny, data, konfigurace atd.), tak rotační disk ji dříve než za 5 sekund nespustí. Pokud databáze hrabe po disku, tak seeky jsou ten nejvetší čas, který spotřebovává.

    Dělit disky na filmy a fotky pomocí LVM mi přijde zbytečné, BTRFS umí subvolumy a pak má společný datový prostor. Na LVM s BTRFS je třeba mít lepší důvod. Sám to používám kdy LVM je uvnitř LUKS kontaineru a dělení LVM je na swap oddíl a BTRFS oddíl se systémem a vším ostatním v subvolumech. Dokázal bych chápat mít samostatné LVM kontainery pro jednotlivé virtuály a na nich BTRFS se suboddíly pro ten konkrétní virtuál díky obavě, aby když se něco stane v jednou virtuálu a porušilo by se nějak BTRFS aby to neovlivnilo jiné virtuály. Mě se to sice zatím nestalo, ale občas tu jsou přibhy s restaurování dat s BTRFS. Rychlostně jsem žádné zásadní problém se stackováním LVM a BTRFS nezaznamenal.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.