abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 812 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.10.2017 14:33 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxove balicky
    2. Smůla, musíš tomu věřit.

    Tohle je naprostý nesmysl. Rád bych parafrázoval jednu reklamu: Nemusíš a nemusíš a nemusíš. Prostě nemusíš!

    Od toho má například Arch už asi tak od třetihor fakeroot. Balíčky se samozřejmě instalují pod normálním uživatelem (nebo dokonce pod ještě omezenějším účtem) a knihovna fakeroot předstírá, že se daří nastavovat vlastníka a oprávnění na roota. Všechna příslušná metadata se ukládají a nakonec se zapíšou do výsledného .tar archivu, takže při pozdější instalaci balíčku pacmanem (už pod rootem, pochopitelně) se správně nastaví. K vytvoření toho .tar archivu ale není nikdy potřeba root, dokonce ani při make install.

    Tohle^^^ ale není nic nového; je to postup, který je už přinejmenším celé jedno desetiletí standardem. Často a rád lidem říkám, že pokud jejich distribuce ve 2. dekádě 21. století pořád ještě vytváří balíčky pod rootem, ať tu distribuci vyhodí do digitální popelnice a přejdou na rozumnější distribuci. :-)

    Vytvoření balíčku v Archu je triviální; stačí si stáhnout PKGBUILD šablonu, vyplnit tam podle dokumentace pár detailů (například adresu Git/Mercurial/SVN/KdesiCosi repository, adresu tarballu ke stažení, checksumy atd.) a pak pomocí makepkg vyrobit balíček. Tohle celé se obejde bez roota a nemusíš tedy ničemu věřit. Balíček si pak můžeš před instalací zkontrolovat (tar -tJf ...), co přesně v něm je.

    3. Typicky k make install existuje i make uninstall. Další možnost je instalovat do samostatného adresáře například v /opt a ten pak smazat (ale pak když z toho chceš používat třeba knihovny, tak je to opruz) nebo použít checkinstall, který vytvoří takybalíček a ten můžeš později pomocí správce balíčků odstranit a smaže to i soubory.

    Když si člověk zvykne i pro velice jednoduché buildy dělat zásadně vždycky balíček (protože třeba v Archu je vytvoření balíčku skoro stejně jednoduché jako manuální build), má z toho jenom samé výhody:

    1. Obsah balíčku lze zkontrolovat předem.
    2. Není možné, aby nevychovaný instalační skript sáhl na existující soubory z jiných balíčků; prostě k tomu nemá oprávnění.
    3. Není žádný problém s odinstalací — standardní balíčkovací systém.
    4. Při správném nastavení závislostí se nestane, že by zkompilovanému balíčku najednou zmizely závislosti (dynamické knihovny atd.).
    5. Při aktualizaci na novější verzi člověk ušetří čas, když má PKGBUILD se vším potřebným. Stačí změnit verzi / download link, jde-li o tarball, v případě repository se makepkg automaticky podívá, co je nového.

    Všechny ostatní (rozumné) distribuce mají podobné mechanismy. Sečteno a podtrženo: Doporučuju všechno instalovat jako balíček. Má to samé výhody a stačí jen obětovat 10 minut práce navíc, když člověk daný kus softwaru instaluje a kompiluje poprvé.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.