abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.1.2018 13:36 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: slax a jak ho zabezpečit na USB ?
    Tu flashku bych rozdělil na dva oddíly. Na začátku flashky bych nechal prostor pro Slax (s nějakou rezervou, kdyby příští verze byla trochu větší) a za to pak dal šifrovaný oddíl s uživatelskými daty. Bude to znamenat jen minimální úsilí na implementaci, snadné upgrady a to vše při rozumném zabezpečení.

    Možný útok pak je v nepozorovaném dvojitém (napoprvé kopie pro přípravu, napodruhé modifikace) vypůjčení si flashky a modifikaci toho nešifrovaného oddílu, ale na to pomůže jen fyzické zabezpečení.

    Pokud bys šifroval i systémový oddíl se Slaxem, pořád půjde upravit zavaděč, aby někam odlil klíč. Na jednu stranu by to komplikovalo útok (pridat skript do systému je snažší), na druhou by to asi nebylo moc snadné udělat, pokud s tím Slax už teď nepočítá. Asi by spíš bylo jednodušší si ověřit hash oddílu z už nabootovaného systému – útočník informaci na šifrovaném oddílu nezmění a pokud neví, že tam taková kontrola je, tak s ní ani nic neudělá (obzvlášť pokud binárka kontrolujícího programu bude na tom šifrovaném oddílu také, např. staticky sestavený Busybox). Taková kontrola je snadno implementovatelná a asi bych neplýtval časem na něco lepšího.

    Jako takovou drobnost proti laickým uživatelům bych ten šifrovaný oddíl nevyráběl jako oddíl, ale prostě jen při inicializaci Luks uvedl offset, kde data začínají (třeba prostředek flasky, ať se to dobře pamatuje). Ostatní operační systémy pak takový "oddíl" neuvidí (neboť neexistuje), pokud flashku někam jen tak strčíš.

    Aby taková flashka byla trochu praktičtější a nenápadnější, udělal bych na ní FAT32 oddíl třeba na polovinu kapacity flashky a ujistil se, že na flashce není fyzicky napsaná její skutečná velikost (v nástrojích na rozdělování disku to vidět bude, ale to už není tak moc na očích). Pak to bude prostě obyčejná flashka a nikoho ani nenapadne, že by tam mohlo být něco zajímavého.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.