abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.5.2018 19:34 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zašifrovat flešku s Linuxem?
    Píšeš, jestli to správně chápu, že bych vlastně měl mít na začátku flešky malý oddíl pro GRUB a na zbytku flešky systém. To by tedy znamenalo spustit Linux na desktopu, pak zastrčit flešku, spustit GParted, v něm flešku odpojit a na začátku flešky vytvořit nový malý oddíl. Jak velký prosím tě a jak tam pak přesunu GRUB?

    UEFI oddíl mívá většinou třeba 512 MB, ale asi bych volil 1 GB, kdyby se tam náhodou, čistě hypoteticky, měl později ukládat nějaký větší zavaděč (nebo jiná UEFI aplikace) atd. atp. Při kompletně zašifrovaném kořenovém souborovém systému bude na tom UEFI oddíle jen a pouze GRUB, takže ho většina asi zůstane nevyužitá, ale 1 GB na dnešních discích není až taková ztráta.

    Instalace GRUBu na mých kompletně šifrovaných systémech funguje (za předpokladů, že /boot je prostě normální adresář v šifrovaném kořenovém filesystému; není to žádný mount point, protože /boot není důvod oddělovat od zbytku dat, a že do /boot/efi je namountovaný UEFI oddíl) nějak takto:

    ln -s efi/grub /boot/grub
    grub-install --target=x86_64-efi \
                 --efi-directory=/boot/efi \
                 --boot-directory=/boot/efi \
                 --recheck
    

    Ten symbolický odkaz zajistí, že GRUB bude mít všechny své moduly (zejména ty pro dešifrování LUKS a otevření kořenového souborového systému) přímo v UEFI oddílu, aby k nim měl přístup, ale zároveň se utility GRUBu nebudou čertit nad tím, že neexistuje /boot/grub, který mají bohužel občas zadrátovaný.

    Rád bych upozornil na výraznou odlišnost od (dnes už celkem zastaralých) konfigurací, ve kterých byl /boot oddíl nešifrovaný (a tedy kernely i initramdisky byly viditelné a nechráněné). To bylo v dobách, kdy GRUB neuměl dešifrovat LUKS. Tam se adresář pro instalaci EFI zavaděče a adresář pro instalaci modulů GRUBu lišil. Za předpokladů, že do /boot je namountovaný (dnes už zbytečný) oddělený nešifrovaný bootovací oddíl a do /boot/efi je namountovaný UEFI oddíl, by se postaru instaloval GRUB takto:

    grub-install --target=x86_64-efi \
                 --efi-directory=/boot/efi \
                 --boot-directory=/boot \
                 --recheck
    

    Nicméně tohle^^^ už dnes opravdu není důvod mít; není nutné zbytečně tříštit místo na disku vytvářením dalšího (/boot) oddílu a není nutné nechávat kernely a initramdisky nechráněné, když GRUB umí otevírat LUKS.

    Taky píšeš o UEFI. Já systém instaluju normálně, protože když instaluju např. na desktopu Linux Mint a už tam mám nainstalovaný Windows, tak mi instalátor hlásí, že firmware tohoto počítače spustil instalaci pod UEFI a že je detekován ještě další operační systém a jestli budu dále pokračovat v instalaci, tak pravděpodobně jeden ze systémů nepůjde zavést. A pak instalace spadne. Proto instaluji normálně.

    Normální je UEFI. Jestli je tam nějaký jiný, nekompatibilní systém, který má s UEFI problém, nejlepším řešením asi bude ten nekompatibilní systém vyhodit. :-)

    Tuším, že to takhle mám i na té flešce. Šlo by tam to UEFI i přesto nějak udělat, nebo mě čeká přeinstalace?

    Pokud jde o instalaci s použitím starých MBR oddílů a na systému s klasickým BIOSem (nebo na moderním systému v legacy režimu), samozřejmě to s GRUBem půjde taky. Jenom parameter --target bude jiný a nebude tam --efi-directory. Dokonce to má drobnou výhodu, že si člověk může zvolit, jaký souborový systém na tom nešifrovaném /boot oddílu bude (všude doporučuji Btrfs), což v případě UEFI oddílů nejde, protože UEFI podporuje jenom odporný FAT. GRUB podporuje jak UEFI, tak i starý BIOS. Takže existující konfiguraci není nezbytné úplně překopat. :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.