abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (23%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 616 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.9.2018 16:25 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako náhrada Windows Serveru?
    xrdp neni jen prostrednik, ale lze se s tim prihlasit k desktopu pomoci rdp protokolu a muze byt prihlaseno vice uzivatelu najednou a kazdy ve svem - tedy "neperou" se o jedno sezeni - jako terminalovy server.

    Na neco tak jednoducheho netreba zadnou spesl distribuci, protoze se v ramci nejakeho takoveho prostredi stejne clovek musi naucit chodit a kdyz uz ma utracet cas nejakym ucenim, tak at se venuje tomu co pak pouzije univerzalne kdekoliv. Kdyz clovek tyhle zaklady umi, pak se snadno zorientuje i v tech spesl udelatkach a az pak treba vytezi z toho, ze neco je tam jednodussi, nebo je tam nejaka nadstavba atd... Takze debian se mi zda byt na toto nejvhodnejsi a jakekoliv jine distro muze byt stejne dobre, ale debian neni na nic specializovany. Snad jen na univerzalnost pousiti a to se vzdy asi hodi. Ale to lze probrat v jinem vlaknu. Kazdopadne vyinstalujes samotny system a balicky si kdykoliv pridas, nebo odeberes jak budes potrebovat, nebo jak se budou menit tve potreby a znalosti za pochodu a casem.

    Jako graficke prostredi je vyborne xfce. Umi vsechno co je potreba a je male a sikovne a jelikoz perfektne zvlada i praci s vice monitory, tak se nejspis stane, ze na nejakem desktopu to urcite ocenis a tak je jiste prijemne mit vsude to svoje a duverne zname prostredi, ktere je po vsech strankach super.

    Zalohovacich postupu a uhlu pohledu je tolik, ze by to bylo na diskusi. Pokud jde jen o to, aby to bylo graficke, tak dejadup. Pokud to ma byt nejakym zpusobem rozumne, tak je potreba zvazit co se musi resit. Zda je potreba minimalizovat prenos dat po siti, tak to bude chctit neco co umi pouzivat rsync (asi temer vsechny zalohovaci programy budou s timto, nebo takto pracovat). Pokud jde o zachovani verzi a pohodlny pristup k nim, tak urcite dirvish, rdiff-backup nebo borgbackup se bude hodit. Pokud jde o deduplikaci klidne i ohromnych dat, tak borgbackup bude skvely (ja si k tomu napsal obsluzny script a tak veskerou praci s tim delam pres jediny prikaz). Pokud je potreba zachovat integritu dat v prostredi, kde se casto meni data v prubehu zalohy, pak se to muze vyresit pomoci lvm snapshotu, nebo pomoci btrfs. Pokud je take potreba zalohovat se vsemi vyse uvedenymi vyhodami treba i cele lvm svazky (napr. virtualni disky) primo na sitove uloziste a k tomu jeste rozdilovym zpusobem a s deduplikaci a jeste k tomu velmi rychle a treba i rovnou v zasifrovane podobe, pak to chce prave ten borgbackup.

    Pokud chces pristupovat k serveru, ktery je za natem a chces k nemu pristupovat odkudkoliv a bez instalace nejakeho klienta (tedy treba i z "internetove kavarny") a jen pres browser a to vse zadara, tak pouzij treba https://dwservice.net a muzes pristupovat nejen k desktopu, ale i do konzole, nebo treba jen k souborovemu systemu. Navic muzes vytvorit odkazy, ktere muzes pujcit druhym lidem a povolit jim treba jen ten pristup k souborum. No a neni nic proti nicemu potom zkouset nejake dalsi moznosti, ktere by pripadne mohly prinest nejaky dalsi uzitek oproti dwservice, pokud pocitis, ze bys to potreboval a neco by ti vadilo, nebo chybelo. Za sebe muzu rict, ze to drandi dokonale a rychle. A je to komplet zdarma.

    Jeste dodam k lvm, ze pokud pouzijes lvm a ze zacatku jeste nevyuzijes vsechny moznosti, tak potom muzes pridat disky a za behu pridelat raid, nebo ho za behu ruzne menit. Muzes se presouvat s daty z disku na disk, pridavat a menit disky temer za behu a vselijak to predelavat jak se ti zachce. Staci ze to je v lvm a tim ziskas vsechny tyhle moznosti, ktere muzes potom v budoucnu zuzitkovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.