abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.10.2018 20:05 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux
    Já vlastně dynamický oddíl na nic nepotřebuji.

    Ten nepotřebuje nikdo; dynamickou alokaci místa má na starosti filesystém, ideálně Btrfs. Tam si člověk může vytvářet subvolumes a další libůstky, aniž by si předem nějak dělil disk. Dělení disku vždy nakonec znamená, že někde nebude místo, když ho uživatel potřebuje, a někde se naopak bude místem plýtvat. Proto byly někdy v 60.–70. letech vynalezené filesystémy, aby se s místem dobře hospodařilo, ale bohužel to trvalo až do 21. století, než se dostaly do současné podoby (ZFS, Btrfs), která s místem opravdu rozumně hospodaří a zároveň umí pracovat s dnešními velikostmi disků [TB], která s sebou nese silent data corruption a další zajímavosti..

    Jde mi hlavně o spolehlivost. Pokud to bude bez LVM stabilnější, tak to preferuji a nevadilo by mi, i kdybych musel zadávat heslo vícekrát.

    Bez LVM nebude nic stabilnější; o to vůbec nejde. U Linuxu není potřeba řešit otázku, jestli je nějaká abstrakce nad úložištěm stabilní. Je. Prostě je. Jediná otázka je, jak flexibilní je takové využití volného místa a jestli nabízí něco zajímavého navíc. Například opravdový RAID (ne pouze AID), dynamickou alokaci místa bez jakéhokoliv explicitního zásahu atd. Obojí nabízí například Btrfs, zatímco LVM nic z toho nemá. (Zdánlivě má RAID, ale ve skutečnosti jde pouze o AID, který se rozsype při první silent data corruption.)

    Když jsem instaloval Windows, tak jsem si rozdělil disk na oddíl pro Winloader, oddíl pro systém (C:) a datový oddíl (D:). Po nainstalování systému jsem provedl zálohu celého disku. Pak jsem nakopíroval data na datový oddíl a zašifroval zaváděcí a systémový oddíl. Když se Windows rozbily, mohl jsem rovnou ze zálohy obnovit zaváděcí oddíl a systémový oddíl a datům se nic nestalo. Kdybych neměl datový oddíl, tak bych musel nabootovat z Live, zkopírovat data, což by trvalo, pak obnovit systém a pak ta data nakopírovat zpátky. Takže z tohoto důvodu. I když v nevím, jestli by to v Linuxu takto šlo. U Windows můžeš šifrovat až po instalaci, takže si můžeš udělat zálohu a pak teprve šifrovat. V Linuxu to takto myslím nejde a nevím, jestli by šlo vytvořit obnovitelnou zálohu šifrovaného disku.

    Na úrovni filesystému můžeš zálohovat a šifrovat cokoliv. Například v Btrfs si můžeš udělat atomický snapshot filesystému a z něj pak pomocí rsync všechno zazálohovat na jiný (nejlépe šifrovaný) filesystém, třeba NFS4 někde na síti, externí disk nebo tak.

    Pokud jde o nízkoúrovňovou fyzickou zálohu celého disku, jak už jsem psal, pomocí LUKS můžeš otevřít loopback soubor s obrazem toho disku stejným způsobem, jakým bys otvíral normální disk. Jenom je otázka, proč něco takového dělat, když fyzické zálohování disku s sebou zbytečně bere i volné místo.

    Teď si ale uvědomuji, že by to takto řešit už možná ani nebylo potřeba. Tenkrát jsem moc nezálohoval a nesyncoval. Udělal jsem zálohu vždy ručně např. jednou za 3 měsíce. Takže tenkrát hrozila ztráta dat a bylo výhodnější oddělit data od systému. Dnes mám nastavenou synchronizaci dat na síťový disk, která se provede vždy po startu stroje (několikrát denně) a ještě mám nastaveno, aby se mi dvakrát týdně provedla přírustková záloha na zálohovací disk, který mám v pc. A ještě se data ze síťového disku syncují do notebooku, takže dnes ztráta dat asi nehrozí a možná bych tedy disk dělit nemusel.

    tar --listed-incremental je taky možnost, pokud jde o přírůstkové zálohy.

    Ale když o tom přemýšlím, tak mít oddělený /var by mohlo být užitečné, když se ti právě něco zblázní a genaruje to log za logem. Nedávno tu někdo psal, že mu to za den zaplnilo celý disk. Takhle by to zaplnilo pouze oddíl /var.

    To vůbec není potřeba. Btrfs umí kvóty na úrovni subvolume. Takže /var může být omezený na určitou velikost, ale když člověk jednoho dne potřebuje zazálohovat a transformovat tu jednu obrovskou PostgreSQL databázi ve /var, povolení dalšího místa je triviální záležitost, jeden příkaz, hotovo. Žádné složité změny velikostí oddílů a filesystémů v nich. Proto vždycky doporučuji: nedělit.

    A taky kdybych při obnovení systému ze zálohy nemusel obnovovat data, protože by byla sólo na /home, tak by se zbytečně neničil SSD disk.

    Ano. Přesně k tomu slouží subvolumes a Btrfs send / receive. A nevyžaduje to žádné a priori dělení disku. Kořen může být subvolume (což je super pro sdílení jednoho filesystému mezi několika distribucemi na tomtéž počítači, pokud to uživatel chce), /home může být subvolume, /var by měl být subvolume, /etc by mohl být subvolume, třeba pro účely nějakého zálohování a snapshotování, atd.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.