abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 595 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.10.2018 20:28 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux

    Ten nepotřebuje nikdo; dynamickou alokaci místa má na starosti filesystém, ideálně Btrfs. Tam si člověk může vytvářet subvolumes a další libůstky, aniž by si předem nějak dělil disk. Dělení disku vždy nakonec znamená, že někde nebude místo, když ho uživatel potřebuje, a někde se naopak bude místem plýtvat. Proto byly někdy v 60.–70. letech vynalezené filesystémy, aby se s místem dobře hospodařilo, ale bohužel to trvalo až do 21. století, než se dostaly do současné podoby (ZFS, Btrfs), která s místem opravdu rozumně hospodaří a zároveň umí pracovat s dnešními velikostmi disků [TB], která s sebou nese silent data corruption a další zajímavosti..

    A načo je dobré dynamické alokovanie priestoru. Jedine na zdržovanie disku.

    Bez LVM nebude nic stabilnější; o to vůbec nejde. U Linuxu není potřeba řešit otázku, jestli je nějaká abstrakce nad úložištěm stabilní. Je. Prostě je. Jediná otázka je, jak flexibilní je takové využití volného místa a jestli nabízí něco zajímavého navíc. Například opravdový RAID (ne pouze AID), dynamickou alokaci místa bez jakéhokoliv explicitního zásahu atd. Obojí nabízí například Btrfs, zatímco LVM nic z toho nemá. (Zdánlivě má RAID, ale ve skutečnosti jde pouze o AID, který se rozsype při první silent data corruption.)

    Stabilnejšie to bude, pretože menej kódu kde môže byť chyba.

    Pokial viem tak RAID by nemal porušiť data na druhom disku pokial sa nové data nezapíšu. Porušenie dát môže nastať v prípade, že sa dá synchronizácia poľa ale toto pravdepodobne závisi na správcovy. Ale keď správca vynutí znovu zaradania disku do poľa ale tam je navine ta osoba nie nástroj ako taký.

    Na úrovni filesystému můžeš zálohovat a šifrovat cokoliv. Například v Btrfs si můžeš udělat atomický snapshot filesystému a z něj pak pomocí rsync všechno zazálohovat na jiný (nejlépe šifrovaný) filesystém, třeba NFS4 někde na síti, externí disk nebo tak.

    Pokud jde o nízkoúrovňovou fyzickou zálohu celého disku, jak už jsem psal, pomocí LUKS můžeš otevřít loopback soubor s obrazem toho disku stejným způsobem, jakým bys otvíral normální disk. Jenom je otázka, proč něco takového dělat, když fyzické zálohování disku s sebou zbytečně bere i volné místo.

    Bude potom možné aj použiť nástroj, ktorý hladá súbory na základe znakov daného typu súboru ?

    To vůbec není potřeba. Btrfs umí kvóty na úrovni subvolume. Takže /var může být omezený na určitou velikost, ale když člověk jednoho dne potřebuje zazálohovat a transformovat tu jednu obrovskou PostgreSQL databázi ve /var, povolení dalšího místa je triviální záležitost, jeden příkaz, hotovo. Žádné složité změny velikostí oddílů a filesystémů v nich. Proto vždycky doporučuji: nedělit.

    A čo keď ta kvôta zlyha ?

    Ano. Přesně k tomu slouží subvolumes a Btrfs send / receive. A nevyžaduje to žádné a priori dělení disku. Kořen může být subvolume (což je super pro sdílení jednoho filesystému mezi několika distribucemi na tomtéž počítači, pokud to uživatel chce), /home může být subvolume, /var by měl být subvolume, /etc by mohl být subvolume, třeba pro účely nějakého zálohování a snapshotování, atd.

    A znova to premiešavanie dát s systémom.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.