abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.11.2018 15:28 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: btrfs - praktické problémy nováčka
    Sestavil jsem btrfs raid1 ze dvou nových disků. Nakopíroval data a tím vyprázdnil další disk. Přidal jsem ho do btrfs jako raid1 a spustil balanci. Ta trvala 5 hodin, což ještě šlo. Pak jsem připojil další a balanc už trvá dva dny!!!!!! a je zřejmé dle btrfs balance status na 54% procentech. Vzhledem k tomu že jsem měl v plánu takto připojit ještě 3 disky tak to budu dělat měsíc se vzrůstající kapacitou.

    Uf. Tady si nejsem jistý, čeho chceš dosáhnout, respektive co se myslí tím dalším diskem.

    Obecně Btrfs podporuje RAID1 jen na 2 discích. Tedy v tom smyslu, že když tam přidáš další disky, RAID1 "pouze" garantuje, že data i metadata budou zapsaná celkově aspoň dvakrát na dvou různých discích. Ale není specifikováno na kterých. Není tam, pokud se nepletu, žádná garance ohledně toho, jak to bude se třemi nebo čtyřmi disky.

    Předně — a někdo mě, doufám, opraví, jestli se pletu —, přidání třetího a dalších disků do RAID1 nezvyšuje redundanci toho RAIDu; vždy to pole bude spolehlivě odolné jenom proti selhání jednoho disku; selhání několika disků může zničit filesystém nebo znepřístupnit některé soubory / bloky. Tedy jde o jakýsi poor man's RAID s využitím místa jako RAID1 a redundancí jako RAID5, což není zrovna dobré.

    Pro konfiguraci odolnou vůči výpadku dvou disků (jestli je tohle cílem) je lepší zvolit Btrfs RAID6, kolem kterého donedávna poletovaly jakési fámy kolem spolehlivosti, než je konečně rozptýlily nedávné opravy. (Navíc se dnes už dá ze všech Btrfs RAIDů bootovat přímo GRUBem, pokud mu UEFI ukáže dostatek disků pro přečtení filesystému.)

    Pokud jde o sudý počet disků, vhodná konfigurace by mohla být něco ve stylu "RAID10" (pokud je v pořádku mít jen 50% celkového diskového prostoru). Pro jakýkoliv počet disků pak bude fungovat RAID5 a RAID6.

    Pokud to má odolat selhání víc než dvou disků, Btrfs na to není vhodný kandidát. Pak je potřeba ZFS, které takové typy redundance umí. Btrfs zatím nemá nic takového jako RAIDZ3. Totéž platí pro RAID1 replikaci přes víc než dva disky — taky jednoznačně případ pro ZFS.

    A druhá podotázka která s btrfs nesouvisí spíš na obecné úrovni. A vychází z toho co jsem už pogoogloval. Mohu ve fstab nastavit aby na konkrétních portech sata byly sda, sdb, sdc, ... disky tak jak chci a neměnilo se to? Potřebuji to čistě kvůli organizaci. A pokud to jde, jak to udělám :) Nevím ani jak se spustí nejakej textovej editor/notepad :)

    Ve fstab tohle není, ale jde to. (Účel fstab je celkem ortogonální k tomu, jak pojmenovat disky.)

    Nejlepší je nepoužívat /dev/sda a podobné uzly a místo toho dát do fstab UUID, která se dají zjistit například pomocí blkid nebo lsblk -f. To je popsané zde, se všemi možnostmi a podrobnostmi.

    Pokud i přes všechna doporučení ve výše odkazovaném článku trváš na stabilním pojmenování disků (aby /dev/sdb byl vždy tentýž disk atp.), dá se to zařídit pomoci Udev pravidel.

    Nevím ani jak se spustí nejakej textovej editor/notepad :)

    S ohledem na to, co o sobě tvrdíš, bych jako vhodnou volbu doporučil Midnight Commander (mc). Ten má editor buď přes F4 při procházení adresářů nebo pomocí příkazu mcedit.

    V grafickém prostředí je editorů spousta, třeba KWrite, Kate a jejich ekvivalenty ve spoustě dalších prostředí. Ale jde o to, že pro editaci něčeho pod rootem se většinou nedoporučuje spouštět grafické programy, tak nějak z principu, na základě velikosti trusted code base a podobných pouček.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.