abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 5
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 406 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.3.2019 15:01 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sitova sonda
    ...a ve chvíli, kdy ta škodlivá aktivita někde uvnitř Vaší sítě probíhala, podařilo se zjistit *aspoň něco* ? Které zařízení hrnulo ten škodlivý provoz ven do internetu? "kamerový systém" = IP kamera, nějaký dedicated server, nějaká pracovní stanice? Nebo jste tuhle informaci nedokázali zjistit? Prostě to skončilo samo dřív, než jste se stihli podívat?

    Různé kamery a levné malé routery jsou poslední dobou napadány přes factory-default adminské heslo, které se vlastník/provozovatel nenamáhal změnit po uvedení krabičky do provozu. Napadená hloupá krabička je poté změněna na "zombie" - a často ani nedojde k napadení firmwaru ve Flash, k odstranění nákazy na samotné krabičce stačí restart (takže se znehodnotí obsah RAM). Pokud není napadená krabička vidět přímo z divokého internetu, mohl útok proběhnout nepřímo - nějaký malware potichu napadne počítač v LAN, potichu si stáhne "úkoly" a jedním z nich může být, oskenovat LAN na známé hloupé krabičky s defaultními hesly, a pokud nějaké najde, tak do nich "at runtime" propašovat zombie servisku. Která si pak zavolá domů o další úkoly.

    Souhlasím, že detekovat podezřelou aktivitu v rámci LAN (skenování sítě a pokusy o zneužití default hesel) znamená, analyzovat provoz v LAN - na to by mohl stačit mirror port na strategicky umístěném switchi a nějaký box s IDS analyzátorem, nebo v nouzi wireshark (a samozřejmě znalosti).

    Max už tady načrtl, jak postavit systém pro kompletní záznam metadat a ex post následnou analýzu. Pro okamžitý přehled "zrovna když to probíhá" stačí méně - osobně používám iptraf na Linuxu který mi slouží jako router. IPtraf ukáže hrubší obrysy, podrobnosti se dají zkoumat na tomtéž stroji tcpdumpem. Velmi se mi to osvědčilo už v řadě situací, kdy se nejednalo o nějaký zákeřný útok, ale něco někde se zbláznilo a začalo zuřivě sosat, nebo mi někdo omylem propašoval do LAN další DHCP server apod. Prostě důležité je "vidět", a lepší než nic je vidět co se děje "právě teď". Mikrotik RouterOS moc neznám - matně si vybavuji, že tomuhle účelu by mohl sloužit nástroj zvaný Torch. Na první pohled mi přijde docela mocný.

    A souhlasím, že "least privilege" a oříznout přístup na web proxinou je to správné kladivo na všelijaké svinstvo, které závisí na přímém přístupu. Ve větší LAN síti s netriviálním počtem naivních uživatelů asi není jiné cesty. Svoboda do jisté míry funguje v malých firmách se znalými uživateli - ovšem včetně svobody pro lidskou chybu, které se občas dopustí každý, i admin. Tzn. šikanózní "least privilege" je dobré i jako ochrana proti vlastním přehmatům.

    Všelijaké antiviry... většinou šikanují uživatele více či méně zjevnými omezeními, občas kvůli antiviru hapruje něco užitečného (třeba transport e-mailu mezi klientem a místním serverem), a reálně stejně chytají většinou jenom dávno známé primitivní hrozby. Tradičně antiviry lovily především viry podle známých signatur, ale nechávaly převážně plavat všelijaký adware, phishingové útoky a podobné "neškodné" svinstvo. Přitom už mnoho let frčí útočný malware, obvykle bez virových autoreprodukčních charakteristik, zato se schopností maskování proti "kontrole signatur". Primitivní phishingový útok "bububu, kliknete nám semhle kamsi do tramtárie a řekněte svoje heslo" většinou proleze všemi filtry, pokud je dostatečně často obměňován a používá dostatečně obecnou=nefiltrovatelnou slovní zásobu. Nebo: už Vám někdy antivir vynadal, že jste spustil Telnet nebo SSH na nějakou krabičku v LAN?

    Za co bych osobně dával kázeňské tresty je čtení a forwardování soukromých žertovných mailů s přílohou. A sledování filmečků s velkým podílem pleťových odstínů bych povolil jenom ze správně nastavených ne-windowsových systémů, pokud existují uživatelé, kterým to nelze kategoricky zakázat :-) (V momentálním zaměstnání naštěstí tenhle problém nepotkávám.)

    Off topic:

    Popravdě mi delší dobu vrtá hlavou, jestli na ovládání internet bankingu nevyhradit finančnímu odd. dedicated PC s Linuxem, na které by se nedalo dostat na dálku přes remote desktop (případně to povolit jenom opačně, z tohoto stroje přes RDP třeba na terminal server s účetnictvím a spol). Na tom linuxu nakonfigurovat jenom přes imap nebo interní webmail a sambu přístup k dokumentům, ze kterých se přes clipboard extrahují platební kontakty.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.