abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 5
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 406 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.3.2019 13:03 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cyklus s více podmínkami; Python
    Ach jo. ABCLinuxu, prosím, vyhoďte už ten anonymní póvl oknem ven.
    Já moc nechápu, proč se do tohohle necháváš vůbec zatáhnout. Všechny řešení tady jsou nedotažené kludges, kde bych našel deset způsobů jak to rozbít tobě i Bherzetovi.

    Výborně. Kód, prosím. Rád se poučím. :-)

    Je snadné si povšimnout, že já jsem tuhle hloupou debatu nezačal; jen mám silnou a stále sílící alergii na místní anonymy.

    Má nějaký smysl se hádat o tom kdo to vyřeši líp, když jste oba prostě chtěli pomoci OPovi a nikdo z vás nedodal kód co by byl fakt hodný do produkce?

    Toto^^^ tvrzení je ovšem bez ukázky kódu … jak to jen slušně říct … poněkud plané. Stejně jako řeči o "produkci". OP chtěl nějaké řešení. Jak si ho upraví a kam si ho začlení, to už je na něm.

    Co má za smysl řešit ošetření chyb v takovém quick&dirty kódu, když tam je kopa dalších zásadních nedostatků, jako používání globálních proměnných

    V této větě si odporuješ. Na jedné straně to má být quick&dirty — ano, od ukázky kódu někde na fóru se nic jiného čekat nedá. Na druhé straně jsou zrovna tady globální proměnné problém?

    V quick&dirty skriptu, který se nevolá z jiného kódu, mi globální proměnné připadají naprosto v pořádku, zatímco odlet na neošetřenou výjimku není v pořádku, pokud za sebou nechá nedefinovaný stav (otevřené soubory).

    Kdyby někdo chtěl tohle použít jako knihovnu, asi tak za 2 minuty by to mohl celé "zahnízdit" do funkce (nebo do instance objektu, podle chuti, podle použití) a globálním proměnným se vyhnout.

    , nemožnost ten tvůj kód vůbec importovat, chybějící dokumentace, nevhodná dekompozice a tak podobně.

    :-D Takže, je to / má to být krátký a jednoduchý a názorný příklad nebo něco jiného?

    Zmínka o dokumentaci je v tomto kontextu dost absurdní. Nejsem přece zaměstnancem OP, abych pro něj vytvářel kompletní knihovnu s dokumentací, testy atd. Sepsal jsem narychlo jednoduchý příklad, který splňuje zadání. Toť vše.

    Třeba tam ani netestuješ, jestli soubory existují, než je otevíráš proč čtení.

    Ale proč bych to dělal? Mám tam ošetření výjimek a neexistující soubor skončí výjimkou FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: ...

    Tím nechci říct, že Bherzetův kód je nějak výrazně lepší, trpí ostatně podobnými problémy, ale proč proboha vytahovat tyhle blbosti v diskuzi kde se snažíte pomoci tazateli rychlou ukázkou jak na to.

    Můj kód je jistě sračka; to bezesporu. Je to rychlá a jednoduchá ukázka určená k základnímu předvedení, jak by se problém tazatele dal případně řešit. Neklade si za cíl být "produkční", "konzumační" ani jiný.

    Znova podotýkám: Nejsem to já, kdo zahájil tuhle hloupou, pseudo-anonymní a ničím nepodloženou debatu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.